Bazı asit-tuz çözeltilerinin radyo frekans altında kayıp ve dispersiyon faktörlerinin incelenmesi
Loos and dispersion factors study some acidic-salt solution under radiofrequency
  1. Tez No: 181854
  2. Yazar: MUSA YIĞIN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Elektrolitik çözeltilerin öziletkenlikleri (σ ) , eşdeğer iletkenliklerine, elektrolitikdirençlerine, çözelti konsantrasyonuna (γ ) bağlı olarak değişim göstermektedir. Budeğişim elektrolitler için daha ayırt edici detaylı çalışmalar yapmamıza olanaksağlamıştır.Bu çalışmada elektrolitik çözeltilerin bazı özellikleri Radyo-Frekans (RF)elektromanyetik alanlar kullanılarak incelenmiştir. Bu uygulama için pek çok farklıyöntem kullanılmaktadır. En çok bilinen iki yöntemden birisi köprü diğeri iserezonans yöntemidir. Bu çalışmada rezonans yöntemi kullanılmıştır. Rezonansyöntemi indüktif ve kapasitif ölçme hücresi olmak üzere iki farklı durum içerir. Buçalışmada indüktif ölçme hücresi tercih edilmiştir. Bunun nedeni ise indüktifyöntemin kapasitif yöntemden deneysel olarak daha uygulanabilir olmasıdır.Bu çalışmada rezonans devresinde kalite faktöründen (Q) yararlanarak kayıp faktörüω2(χ′′ = Q-1 ) ve dispersiyon faktörü (χ′ = 0 − 1) dört farklı Asit-Tuz çözeltisiω2(HCl-KI, HCl-LiCl, HCl-MgCl2, HCl-NaCl) için hesaplanmıştır.Kayıp ve dispersiyon faktörlerinin seçilen çözeltilere, devre parametrelerine neşekilde bağlı olduğu çok sayıda deneyle incelenmiş χ′ ve χ′′ nasıl değiştiğibulunmuştur.ix
Özet (Çeviri)
The special conductivity (σ ) of electrolytic solutions changes depending on theirelectrolytic resistance and solution concentration. These variations provide the abilityof detailed investigation of electrolytic solutions.In this work, some properties of electrolytic solutions are investigated by using radiofrequency (RF) electromagnetic fields. Various methods are used in thisexperimental study, including the bridge method and resonance method in this study,the resonance method is used. Amongst two different approaches, named inductivemethod and capacitive cell method. We have preferred the former one for this study.The reason for this is that the inductive method seems to be more feasible in theapplications than the latter.2ω0In this study, the loss factor (χ′′ = Q-1 ) and dispersion factor (χ′ = − 1) areω2calculated by using the quality factor (Q), for four different solutions (HCl-KI,HCl-LiCl, HCl-MgCl2, HCl-NaCl). The loss factor ( χ ′′) and dispersion factor ( χ ′)are investigated to depend on chosen solutions, circuit parameters in lots ofexperiment and founded how change is.x