Legendre polinomları
Legendre polynomials
- Tez No: 181861
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEVKET GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tez 6 bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Legendre polinomlarının kullanım alanlarından bahsedilmiş tezegiriş yapılmıştır. Ayrıca Legendre polinomları ile ilgili ilk çalışmadan bahsedilmiştir.İkinci bölümde tezde kullanılan temel tanım ve kavramlar verilmiştir.Üçüncü bölümde Laplace denkleminin küresel koordinatlardaki ifadesindenyararlanılarak Legendre denklemi elde edilmiştir. Daha sonra Legendre denklemininçözümleri olan Legendre polinomları üzerinde durulmuştur.Dördüncü bölümde Legendre polinomlarının özellikleri verilmiştir.Beşinci bölümde Legendre polinomlarının fiziksel uygulaması üzerinde durulmuştur.Altıncı bölümde ise tez çalışmasından elde edilen sonuçlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is consists of six chapters.In the first chapter , it is mentioned about the using areas of the polinomials and thereis an introduction to the thesis. Furthermore, it is discussed about the first study ofthe Legendre polynomial.In the second chapter, main definitions and concepts used in the thesis are given.In the third chapter, the Legendre equation is obtained by benefiting from thestatement of spherical coordinates in the Laplace equation . The Legendrepolinomials are emphasized which are the solutions of the Legendre equation.In the fourth part , the features of the Legendre equation are emphasized.In the fifth chapter , it is focused on the physical practice of the Legendrepolinomials.Finally in the sixth chapter , the results are stated gained through the study of thesis.ix