Lineer diferensiyel, integral ve integrodiferensiyel denklemlerin legendre polinom çözümleri
Legendre polynomial solutions of linear differential, integral and integrodifferential equations
  1. Tez No: 202907
  2. Yazar: FİLİZ KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalısmada, lineer diferansiyel, integral ve integrodiferansiyel denklemleri karısık kosullar altında Legendre polinomları cinsinden çözmek için bir Legendre matris yöntemi sunulmustur. Bu amaç için, [-1,1] aralığında Legendre ve Taylor polinomlarının birlesiminden yararlanılmıstır. Sunulan yöntem, bu denklemleri [-1,1] aralığındaki kollokasyon noktaları yardımıyla lineer cebirsel denklem sistemlerini Legendre katsayılarına eslestiren matris denklemlerine dönüstürmüstür. Yöntemin geçerli özelliklerini gösteren örnekler de sunulmus ve tartısılmıstır. Anahtar Kelimeler : Legendre Polinomları ve Serileri, ?ntegrodiferansiyel Denklemler, Kollokasyon Noktaları
Özet (Çeviri)
In this study, a Legendre matrix method is proposed to solve linear differential, integral and integro-differential equations under the mixed conditions in terms of Legendre polynomials. For this purpose, it is used a combination of Legendre and Taylor polynomials on the interval [-1,1]. The proposed method converts these equations to matrix equations, by means of collocation points on [-1,1], which correspond to systems of linear algebraic equations with Legendre coefficients. Also examples that illustrate the pertinent features of the method are presented and discussed. Keywords :Legendre Polynomials and Series, Integro-differential Equations, Collocation Points