PIC mikrodenetleyicileri ve PIC ile frekansmetre uygulaması
PIC microcotrollers, applications and PIC based frequence counter
  1. Tez No: 181897
  2. Yazar: İSMAİL ZAFER TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, çok fonksiyonlu lojik uygulamalarının daha hızlı ve daha ekonomikyapılması için tasarlanmış olan PIC (PERIPHERAL INTERFACE CONTROLLER)serisi mikrodenetleyicilerin temel yapıları ve gelişimi incelenmiştir. PIC serisimikroişlemcileri kullanarak tasarlanması hedeflenen bir proje veya bir sisteme uygunPIC seçimi, bir PIC'in çalıştırılması için gerekli olan minimum donanımlar,yazılımlar ve PIC ile PC arasındaki veri iletişimini sağlayacak kompenentler vePIC'e hazırlanan yazılımı kaydedecek PIC programlayıcılar hakkında bilgiverilmiştir. PIC uygulamaları için gerekli donanımlar, çevre birimleri, yazılımlar,yazılım aktarıcı cihazlar ve bu cihazlar için hazırlanmış derleyiciler, kullanıcı arayüzprogramları ele alınmıştır.PIC uygulamalarında kullanılacak komutlar anlatılmış, uygulama örnekleri bu seri demikrodenetleyiciler anlatılmış ve birkaç örnek uygulama devre şemaları, PIC'eyüklenecek yazılımlarla birlikte sunulmuştur.PIC kullanımının diğer mikroişlemcilere göre kullanımının bize sağlayacağıavantajlar ve önemi ortaya konmuştur.Frekansmetreler hakkında genel bilgi verilmiş, birkaç farklı metotla frekans metretasarımı incenmiş ve Mikro denetleyici kullanımını örneklemek amacıyla PIC 16f84kontrollü frekans sayıcı tasarlanmış, baskı devresi verilmiştir.vii
Özet (Çeviri)
This study examined the PIC (PERIPHERAL INTERFACE CONTROLLER) whichdesigned for controling multi functional logic opretaions faster, easier and alsocheaper ways. Also structures and evolution of PIC is told. I examined whichmicrocontroller is more suitable for the new project.Minimal system, hardware, software requarements are all investigated. Iacknowladge the units which writing or erasing programme over PIC. And also theinterfaces used to connect the PIC programmer to PC.The advantages of PIC is examined. And ı underline the critical differances betweenPIC and other chips manifactured by other companies.Lastly; basic knowladge is told about Frequencemeters. As an example ofprogramming PIC, a frequence counter is designed with PIC 16f84. Circuit diagram,schema and the 16f84 hex files are given abot the frequence counter.viii