DTMF sinyalleri ile motor kontrolü
Motor control using DTMF signals
- Tez No: 395778
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında, Avustralya başta olmak üzere birkaç ülkede çok yaygın olarak kullanılan ileri düzeyde sesli iletişim yolu olarak kullanılan DTMF (Dual Tone Multi Frequency) metodu ile araç kontrolü uygulaması gerçekleştirilmiştir. DTMF; çift tonlu çoklu frekans anlamında olup, entegreye telefonlar aracılığı ile bilgi göndermek için kullanılır. DTMF tonu telefonlardaki tuş takımları üzerinden basılmış olan sayıların ve sembollerin anlaşılabilmesi için birtakım seslerden oluşur. Mikrodenetleyiciler ile yapılan çalışmalarda sinyallerin iletimi için DTMF sinyalleri yerine kızılötesi sinyaller kullanılır. Çalışmada PIC (Peripheral Interface Controller - Çevrebirim Arayüz Denetleyicisi) mikrodenetleyiciler kullanılarak kontrol devresi tasarlanmıştır. PIC mikrodenetleyicileri devrenin beyni gibi görülür ve uzaktan her türlü sistemin kontrolünde ana eleman olarak kullanılır. PIC mikrodenetleyicisi kullanılarak uzaktan kontrol edilen sistemlerin devreleri, sistemlerin merkezi işlem birimi olarak görülür. Yapılan bu kontrol devreleri gelen DTMF sinyal kodlarını ve şifreleri çözerek cihaz ile uyumlu olup, kullanıcılara yetki verir. Verilen yetki ile beraber gelen komutların bilgileri DTMF sinyali olarak iletilir. Bu çalışmada; PIC 16F877 Mikrodenetleyici, CM8870 DTMF entegresi ve L293D motor sürücü devreleri hakkında bilgiler verilerek, bu elemanlarla gerçekleştirilen tasarım ile bir motorun telefon ile uzaktan kontrolü gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a number of countries including Australia, the most widely used advanced DTMF is used as a means of voice communication (Dual Tone Multi Frequency) method was performed with vehicle control applications. DTMF; is the sense of dual tone multi-frequency is used to send information through integrated phones. DTMF tones to understand the numbers and symbols printed on the keypad of the phone consists of some sound. Infrared signals are used instead of DTMF signals to transmit signals in studies with microcontrollers. The control circuit is designed using PIC (Peripheral Interface Controller ) microcontrollers study. PIC microcontrollers are seen as the mastermind of the circuit and is used as the main element in all kinds of remote control system. PIC microcontroller circuit using remote controlled system is seen as the central processing unit of the system. This control circuit is compatible with devices made from solving DTMF signaling codes and passwords, gives power to the user. The information of incoming commands are transmitted as DTMF signals along with authorized. In this study, PIC16F877A microcontroller, giving information about the DTMF CM8870 and L293D motor driver integrated circuits, remote control via phone and performed an motor design was carried out with these elements.