A new approach for project selection in service organizations considering workforce structure
Hizmet kurumlarındaki proje seçimi problemine dair insan kaynakları ekseninde yeni bir yaklaşım
  1. Tez No: 182097
  2. Yazar: EDA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERPİL SAYIN, PROF.DR. SELÇUK KARABATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz iş dünyasında şirketler için verimlilik ve esneklik eskiye nazaran daha çokönem kazanmakta ve bu da kaynaklar üzerinde sıkı kontrol sağlayan bir idariuygulamayı gerekli kılmaktadır. Özellikle Ar-Ge, Bilişim Teknolojileri ve danışmanlıkşirketleri gibi proje yönetimi yapan kurumlarda işgücü yapısının çapraz eğitimliçalışanlardan oluştuğu ve insan kaynaklarının sistem üzerinde bir kısıt meydanagetirdiği görülmektedir. Dolayısıyla böyle şirketlerde kısıtlı kaynakların eşzamanlıprojelere atanması somut bir yöntem gerektirmektedir. Bu çalışmada biz, bu gibikurumların kaynak dağıtma sorunları için proje seçimi ve çalışanların atanması gibi ikitemel kararı kapsayan gerçekçi matematiksel modeller kurmayı amaçladık. Proje seçimikararlarında insan kaynaklarını temel bir yapı taşı olarak kabul ederek dört eniyilememodeli ve bir de sezgisel yöntem önerdik. Temel olarak proje seçimi ve çalışanatamalarının hem çalışan becerilerinin hem de çalışanların birbirleriyle etkileşimleriningöz önünde bulundurularak gerçekleştirilmesini sağladık. Ayrıca, bu çalışmada dahaönceki proje deneyimlerinde aynı takım içinde olan farklı görev birimlerindençalışanların aralarındaki iletişimin birbirlerinin nasıl çalıştıklarını bilmeye ve diğergörevlere tanıdık olmaya sebep olduğunu ve bunun da ileriki projelerdeperformanslarının gelişmesine sebep olduğunu kabul ettik. Bu olguyu çalışmamızdaetkileşim terimiyle ifade ettik ve etkileşimin modellerdeki etkisini talep tahminiihtilafları, proje özellikleri, bütçe kısıtları ve lider seçimi gibi önemli proje yönetimikonularıyla birlikte biçimlendirdik. Bütün olarak bu çalışma, proje bazlı kurumlardainsan kaynaklarının önemini vurgulamakta ve proje seçimine dair literatüre projeyönetimine özgü önemli konuları çalışmak ve modellemek suretiyle katkıdabulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the current business environment, organizations rely more on efficiency andflexibility, and this necessitates a management practice having a firm control onresources. Especially in companies where project management is the main activity,such as R&D, consulting, law or IT firms, there is typically a common pool ofresources, and allocation of these resources to simultaneous projects requires a concretemethodology. In these companies, typically, workforce structure consists of cross-trained employees and human resources constitute a constraint on the system. In thisstudy, we aim to develop sound mathematical models for the resource allocationproblem of these companies based on two major decisions, project portfolio selectionand employee allocation. By considering human resources as a major building block inproject selection decisions, we propose four optimization models and a heuristicapproach to construct project portfolios. Basically, we perform selection of projects andassignment of employees concurrently taking into consideration employee skills andinteractions. Interaction is a term used to describe the communication between teammembers that stems from acquaintance and familiarity with each other?s task and resultsin performance improvement in future projects. We formulate the effect of interactionin the models together with a number of significant project management issues such asdemand estimation disagreements, project attributes and budget constraints, and leaderselection. Overall, this study highlights the importance of human resources in project-based settings and extends the literature on project selection by studying and modelingspecific issues in project management.