Yük boşalımı tekniğiyle hazırlanan akıllı jel materyallerinin karakterizasyonu
Characterisation of glow discharge modified smart gel materials
- Tez No: 182251
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Food Engineering
- Anahtar Kelimeler:  smart  gel,  lowÂpressure  glow  discharge,  кÂcarrageenan,  xanthane,  sodium alginate,  controlled release,  riboflavin,  XPS,  FTIR
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu  tezin  amacı  akıllı  materyaller  üretmek  amacıyla  yüksek  molekül  ağırlıklı  bileşiklerin  yığın özelliklerini modifiye etmektir. Yüksek molekül ağırlıklı polisakaritlerle akıllı jel hazırlanması daha önceki çalışmalarda denenmişÂ ve örnekler doğal halleriyle çalışılmıştır. Yük boşalımı tekniğiyle bu materyallerin akıllı jel performanslarının artırılması hedeflenmiştir. İlk olarak, 13.56 MHz frekansta hava plazması ile farklı boşalım güçleri (75 W, 125 W) ve farklı sürelerde (20, 30, 40 dak) çalışılmış, bu parametrelerin örnekler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Plazmanın,  materyallerin  kimyasal  yapıları  üzerindeki  etkilerini  belirlemek  için  ATRÂIR,  XPS; yüzeyde oluşan farklılıkları incelemek için SEM, ısıl davranışlarındaki değişiklikleri izlemek için DSC  tekniklerinden  yararlanılmıştır.  Ayrıca  sulu  çözeltilerde  pH  ve  viskozite  ölçümleri gerçekleştirilmiştir.  FTIR  ve  XPS  sonuçlarına  göre,  hava  plazması,  örneklerde  oksidasyona neden  olmuştur.  KarbonÂoksijen  bağlarındaki  değişimler,  pH'ta  düşmeyle  sonuçlanmıştır. Plazmanın  örneklerde  depolimerizasyona  yol  açtığı  görülmüştür.  30  dakikaya  kadar  artan plazma  sürelerinde,  viskozitede  azalma  görülmüştür.  Ayrıca,  bu  teknikle  örneklerin  ısıl davranışlarında da değişim sağlanabileceği görülmüştür.Bunlara ek olarak, akıllı jel olarak kullanılacak biyopolimerlerin yük boşalımı öncesi ve sonrası performanslarını incelemek üzere, NaÂaljinat  13.56 MHz frekansta farklı boşalım güçleri (75 W, 125 W) ve farklı sürelerde (20, 30, 40 dak) modifiye edilmiştir. Plazma ile modifiye edilmişÂ NaÂaljinatlardan elde edilen CaÂaljinat kürelerin şişme ve salım davranışları farklı pH ve sıcaklıklarda incelenmiştir.  Çapraz  bağ  yoğunluğunun  artması  ile,  %şişme  ve  salım  oranlarında  azalma görülmüştür. Anahtar Kelimeler: Akıllı jel, düşük basınçlı yük boşalım tekniği, кÂkarajenan, NaÂaljinat, ksantan, kontrollü salım, riboflavin, XPS, FTIR  Danışman: Prof. Dr. Mehmet Mutlu, Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü
Özet (Çeviri)
Several types of materials such as кÂcarrageenan, sodium alginate and xanthane have been  reported  on  literature  to  prepare  smart  gels.  Most  of  them  were  used  in  their natural forms. We believe that glow discharge plasma will enhance the performance of these materials as smart  materials.In  this  research,  it  was  aimed  to  investigate  the  changes  on  the  structure  of  smart materials  by  means  of  glow  discharge  treatment.  The  chemical  and  physical characteristics of the material prior to and after modification are reported.  In the first part of the study, samples were exposed to 13.56 MHz RF air plasma at a residual pressure of 0.99 mbar. The glow discharge power and the exposure time were 75, 125 Watts and 20, 30 and 40 min, respectively. ATRÂIR, XPS, SEM, DSC techniques, pH and viscosity measurements  were  used  in  order  to  determine  the  effect  of  air  glowÂdischarge treatment  on  the  samples.  The  air  plasma  produced  oxidation  and  ablation  of  the samples.  Several  carbonÂoxygen  moieties  were  created  on  the  surface,  allowing  a decrease in pH values. Furthermore, the air plasma treatment noticeably decreased the viscosity, indicating that ?depolymerisation? was produced. Extended exposure time (>30 min) increased the viscosity due to the cross linking of fibres. The thermal behaviour of the material prior to and after modification was also investigated.In  the  second  part,  plasma  modified  NaÂalginate  samples  were  studied  in  order  to investigate the performance as smart materials. The samples were exposed to  13.56 MHz RF oxygen plasma at a residual pressure of 0.4 mbar. The glow discharge power and the exposure time were  75, 100 Watt and 20, 30 and 40 minutes, respectively. % swelling and % release were investigated at different pH and temperature values. After oxygen plasma, CaÂalginate beads had more crossÂlinkings, due to the depolymerisation of NaÂalginate. As a result, swelling ratio decreased and riboflavin release was more controlled.