Eğirdir (Isparta) yerleşim merkezi için heyelan olası tehlike değerlendirmesi ve haritalaması
Assessment and mapping of landslide probable hazard for Eğirdir (Isparta) settlement area
  1. Tez No: 182279
  2. Yazar: NURGÜL YEŞİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANDAN GÖKÇEOĞLU, DOÇ.DR. HARUN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğal tehlikelerden kaynaklanabilecek kayıpların en aza indirgenebilmesinin temelkoşullarından biri yerbilimleri verilerinin derlenerek yorumlanmasıdır. Bu durumdikkate alınarak, bu çalışmada Eğirdir (Isparta) yerleşim alanı için heyelan olasıtehlikelerinin tanımlanması ve haritalanması amaçlanmıştır. Bu amaçla sahaçalışmaları yapılmış ve elde edilen veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarakderlenmiştir. Çalışma alanında; eski kayma türü duraysızlık, küçük ölçekli sığ kaymatürü duraysızlık, aktif ve potansiyel kayma türü duraysızlıklar olmak üzere dört farklıkayma alanı ayırtlanmıştır. Bunların yanı sıra, iki kaya düşmesi kaynak alanıbelirlenmiş ve haritalanmıştır. Yapılan değerlendirmelere göre, çalışma alanındagüncel olarak da rastlanan kaya düşmelerinin en önemli heyelan olası tehlikesinioluşturduğu sonucuna varılmıştır. Kaya düşmesinden etkilenme olasılığı bulunan alantoplam çalışma alanının %2.03'üdür. Ayrıca tetiklenmesi ve malzemenin hareketetmesi durumunda aktif kaymanın Eğirdir yerleşim alanı için bir risk oluşturmadığı,ancak potansiyel kayma alanındaki malzemenin de hareket etmesi durumunda birriskin ortaya çıkabileceği sonucuna varılmıştır. Bu risk değeri ise, bir yıl için %1.5olarak belirlenmiştir. Tüm bu veriler birleştirilerek çalışma alanı için heyelan olasıtehlike haritası hazırlanmıştır. Hazırlanan haritaya göre, çalışma alanının %83'ündeherhangi bir heyelan tehlikesi ve buna bağlı bir risk olmadığı sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Eğirdir (Isparta), kayma, kaya düşmesi, moloz, risk, tehlikeharitası.Danışman: Doç. Dr. Candan GÖKÇEOĞLU, Hacettepe Üniversitesi, JeolojiMühendisliği BölümüEş Danışman: Doç. Dr. Harun SÖNMEZ, Hacettepe Üniversitesi, Jeoloji MühendisliğiBölümü
Özet (Çeviri)
One of the fundamental requirements to minimize the losses sourced from naturalhazards is to compile the earthsciences data and its evaluation. By considering this,in this study, description of the landslide probable hazard for Eğirdir (Isparta)settlement area and mapping these hazards are aimed. For these purposes, fieldstudies were performed and the data obtained were compiled by using GeographicalInformation Systems (GIS). In the study area, four different types slide areas such aspaleoslide, shallow slide, active slide and potential slide were identified. In addition tothese, two rock fall source areas were described and mapped. Based on theassessments, the rock falls encountered actually in the study area are the mostimportant landslide probable hazard. The ratio of the area affected by rock falls to thetotal area is 2.03%. Besides, if the active slide is triggered and the material isdisplaced, a risk is not expected, however, if the material in the potential slide area istriggered and displaced too, a risk may occur. The value of this risk was calculated as1.5% for 1 year. Combining all the data, a landslide probable hazard map of the studyarea was prepared. Based on this map, 83 % of the whole study area has no anylandslide hazard and consequently, a risk is not expected in this area.Anahtar Kelimeler : Eğirdir (Isparta), slide, rock fall, debris, risk, hazard map.Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Candan GÖKÇEOĞLU, Hacettepe University,Department of Geological EngineeringCo-Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Harun SÖNMEZ, Hacettepe University, Departmentof Geological Engineering