Profil analizi
Profile analysis
  1. Tez No: 182280
  2. Yazar: BURCU ŞENGÜL HALICI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİL BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında çok değişkenli varyans analizi (MANOVA)'nın özel biruygulaması olan profil analizi incelenmektedir. Birinci Bölüm'de profil analizi vekullanım alanlarına ilişkin kısaca bilgi verilmiş ve konuya genel bir giriş yapılmıştır.kinci Bölüm'de çok değişkenli varyans analizi ve bu analizde en çok kullanılantestlerden bahsedilmiştir. Ayrıca, profil analizine alternatif kullanımından dolayı tekdeğişkenli tekrarlı ölçümler düzenleri, bir ve k tane örneklem olması durumları içinincelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de profil analizinin varsayımlarından bahsedilmiş, 1, 2ve k örneklem için analizin uygulanması incelenmiş ve kullanım alanları örneklerile ayrıntılarıyla açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a special application of multivariate analysis of variance (MANOVA)called profile analysis is analyzed. In the first chapter, a brief introduction to thetopic and its usage fields is made. In the second chapter, the multivariate analysisof variance and most used tests are mentioned briefly. Because of its alternativeutilization to profile analysis, univariate repeated measures design for 1 and ksamples is also analyzed. In the third chapter, assumptions of the analysis arementioned, applying of the profile analysis for 1,2 and k samples are analyzed andusage fields of the analysis with some examples are explained in detail.