Eğirdir Boğazova köyleri çevre sorunları ve katı atık yönetim alternatiflerinin araştırılması
Investigation of environmental problems and solid waste management alternatives of Boğazova villages
  1. Tez No: 390724
  2. Yazar: GONCA HAZEL ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Isparta ili sınırlarında yer alan Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında kalan Boğazova bölgesinde bulunan yerleşim yerlerinin çevre sorunları ve katı atıklarının yönetim alternatifleri araştırılmıştır. Bu amaçla bölgedeki yerleşim yerlerinden kaynaklanan organik ve geri kazanılabilir maddelerin toplanması, taşınması, bertaraf edilmesi ile geri kazanılabilir olanlarının da en uygun şekilde değerlendirilmesi için çeşitli katı atık yönetim alternatifleri çok amaçlı karar verme yöntemi olan Topsis yöntemi ile birlikte belirlenmiştir. Çalışmada Boğazova bölgesindeki köylerde katı atık oluşum miktar ve oranları yerinde yapılan atık ölçümleri ile tespit edilmiştir. Bölge halkının yapılması muhtemel toplama, taşıma ve bertaraf sistemine göstereceği ilgi derecesinin belirlenmesi amacıyla Boğazova bölgesindeki 8 köyde halkı bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapılmıştır. Bölgede oluşan geri kazanılabilir madde miktarının bir geri dönüşüm tesisi kurmak için yeterli oranda olmadığı belirlenmiştir. Geri kazanılabilir maddelerin her yerleşim biriminin uygun göreceği merkezi bir yerinde oluşturulacak olan kafes sistemli bir geri kazanım alanında toplanması ve biriktirilmesi, yeterli miktar oluştuğunda lisanslı bir geri dönüşüm firması aracılığı ile toplanmasının en uygun bertaraf yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, environmental problems and management alternatives of solid wastes of Boğazova area between Eğirdir and Kovada lakes in Isparta has been investigated. For this purpose, Topsis is used as a multipurpose desion making technique to gather, move, eliminate the organic and recyclable materials in a residential area, and to determine, which inert waste management method is most efficient in handling recyclable materials. The formation amount of the inert waste has been decided by the experiments made for waste measurements in the Boğazova area. Moreover, 8 different villages has been educated and informed about the gathering, moving, and eliminating of the inert waste to measure the concern level of the people living there. It is decided that the amount of recyclable material is not enough to build up a recycling plant. So the recyclable materials will be gathered in the center (people will decide the appropriate place) of all villages to build up a 'cage system', then an authorized recycling company will collect the materials in order to eliminate when it is sufficient enough.