Tarçının sütteki Bacillus cereus ve Pseudomonas aeruginosa bakterilerine etkisi
The effect of cinnamon against Bacillus cereus and Pseudomonas aeruginosa in milk
- Tez No: 182384
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MAHMUT ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada sütte bozucu etkiye sahip mikroorganizmalar süte katıldıktansonra tarçın ve kıvam arttırıcı maddelerin (Salep ve Locust Bean Gum) etkisiaraştırılmıştır. Salep ve LBG (Locust Bean Gum)'ın, sütün viskositesi ve Bacilluscereus ve Pseudomonas aeruginosa inaktivasyonunda tarçının etkisi incelenmiştir.Kontrol numuneleri 4 ve 25 ºC `de ayrı ayrı tutularak aynı sıcaklık değerlerinde0, 7, 14, 28 günlük sürelerle analiz edilmiştir. Mikroorganizma sayıları toplambakteri sayımı yapılarak belirlenmiştir.4 ºC' de tarçının yalnız veya kıvam arttırıcı maddelerle Bacilllus cereussayısında fazla etkisi görülmezken, 25 ºC'de Bacillus cereus sayısında önemliazalma görülmüştür. Süte, tarçına ilave olarak kıvam arttırıcı maddelerin katılması B.sayısını etkilememiştir. Tarçın konsantrasyonu arttıkçacereus B. cereusinaktivasyonu artmıştır. Tarçının Pseudomonas aeruginosa bakterisi üzerine etkisiise görülmemiştir.Bu çalışma tarçının mikrobiyal inaktivasyonu B. cereus bakterisindegözlenmiş ve aynı zamanda sütün raf ömrünün bu şekilde artırılabileceği sonucunavarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Effect of cinnamon and gum (Locust Bean Gum ans salep) on spoilagemicroorganisms in milk was searched in this study. Viskosity of milk with salep andLocust Bean Gum was determined and effect of cinnamon on Bacillus cereus andPseudomonas aeruginosa count were studied.Samples were stored at 4 and 25 ºC and analyzed at 0, 7, 14, and 28 days.Microbial counts were determined as total bacteria by Plate Count Agar.Cinnamon alone or with gums did not affect Bacillus cereus count so much at4 ºC but they significantly reduced Bacillus cereus counts at 25 ºC. Presence of gumin addition to cinnamon did not affect Bacillus cereus counts. Increasing cinnamonconcentration from 0.5 to 1% increased antimicrobial affect. On the other handantimicrobial effect of cinnamon against Pseudomonas aeruginosa was not observed.This study showed that cinnamon inactivate spoilage microorganisms, Bacilluscereus,with time and then can increase shelf life of milk.