Kayısı çekirdeği çıkarma makinası tasarımı
Design of apricot seeds pitting machine
- Tez No: 182385
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kuru kayısı üretim işlemlerinde karşılaşılan en büyük problemlerden biri kayısıçekirdeklerinin hasarsız, seri ve hijyenik olarak çıkarılmasıdır. Kükürtlenen ve sonrasındayaklaşık 12 saat süreyle kurutulan kayısıların çekirdeklerinin çıkartılma işlemi el ile birerbirer yapılmaktadır. Bu işlemin yapılması oldukça zahmetli ve zaman alıcı olmasının yanı sırakayısının yandan açılarak çekirdeklerin çıkartılması kaliteyi fevkalade olumsuzetkilemektedir. Çekirdeklerin dal bağlantı yerinden çıkartılması gerekmektedir.Bu çalışmada, oldukça ilkel bir yöntem olan el ile kayısı çekirdeği çıkartma işleminealternatif teşkil edebilmesi amacıyla endüstriyel ölçekte ?Kayısı Çekirdeği ÇıkartmaMakinası? tasarlandı. Bu tasarlanan makinanın prototip çalışması yapıldı. Buna göre tasarımınbaşarıya ulaştığı ve uygulanabilirliliği bir kez daha görüldü. Ergonomik olmasının yanı sıradüşük maliyetlerde imalatı mümkün olacak şekilde tasarlanan bu makine ile 30-40 mmçaplarındaki kayısıların çekirdekleri el değmeden dakikada 27 adet seri haldeçıkartılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems in processing of dried apricot is pitting of theirseeds without a damage, quickly and hygienic. Normally after dusting with sulfur, and dryingunder the sun approximately in 12 hours, the seeds are pitted one by one by hand. Thisprocess is very difficult and takes a lot of time on the other hand it effects the quality verymuch. Because the seeds should be pitted from the stalk connection.In this work, I have designed“Apricot Seeds Pitting Machine”as an alternative insteadof pitting of apricot seeds by hand which is very primitive method. Prototype work is done fordesigned machine, and it showed the design is successful and applicable. This machine is veryergonomic, beside that it?s cost effective to be produced and with this machine it?s possible topit apricot seeds which has approximately 30-40 mm diameter without hand work in quickly.One in pits 27 apricot speed in a minute.