Elektrolize suyun Vicia faba L. üzerine genotoksik etkisinin kontrolü
The genotoxic control of electrolyzed water on Vicia faba L.
- Tez No: 182393
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TÜLAY HEKİMBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, elektrolize suyun, Vicia faba (bakla) üzerine genotoksik güvenilirliğiaraştırılmış olup, konu üzerine canlılarda yapılan ilk çalışmadır. Araştırmakapsamında, farklı pH' lardaki elektrolize sular (pH:1.0-2.0; 2.0-3.0; 4.0-5.0; 9.0-10.0 ve 11.0-12.0) ile çimlendirilen bakla tohumlarının, çimlenme, gelişim, mitotikindeks ve anormalliklerinin incelenmesi öngörüldü. Mitotik preparatlarınhazırlanmasında Feulgen ezme preparat tekniği kullanıldı.Sonuç olarak; pH:1.0-2.0 asidik elektrolize suda çimlenme olmadığı gözlendive bu durumun düşük pH' dan kaynaklanabileceği düşünüldü. pH:2.0-3.0 asidikelektrolize suda, çimlenme oranındaki azalma istatistiksel olarak ileri derecedeanlamlı bulundu (p0.01). Bu durum, kullanılan suların Vicia faba (bakla) bitkisiüzerinde genotoksik etkiye sebep olmadığını düşündürdü.
Özet (Çeviri)
In this research; the genotoxic safety of electrolyzed water on living organisms wasinvestigated as the first time, using Vicia faba L. (broad bean) as a model organism.For this purpose, Vicia faba seeds were germinated in electrolyzed water which havedifferent pH?s (1.0-2.0, 2.0-3.0, 4.0-5.0, 9.0-10.0, 11.0-12.0). Germination andgrowing rates were estimated on the seedlings. Mitotic index and abnormalities weredefined on the cytologic preparations that were made using Feulgen squashtechnique.It was detected that; there was no seed germination at pH:1.0-2.0 acidicelectrolyzed water, resulting probably from the low pH. The germination rate at pH:2.0-3.0 electrolyzed water was found to be significantly lower (p0.01). This implied that,electrolyzed water samples used in this study did not caused genotoxic harm.