Model zar-yüzey aktif etkileşmelerinin elektron paramanyetik rezonans (EPR) spin etiketleme tekniği ile incelenmesi
The investigation of model membrane-surfactant interactions by electron paramagnetic resonance (EPR) spin labeling technique
  1. Tez No: 182425
  2. Yazar: DİLEK DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜBERRA MARAL SÜNNETÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Biophysics, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada model zar-yüzey aktif etkileşmeleri EPR spin etiketleme tekniği ilespin etiketi olarak 4-amino-2,2,6,6-tetramethyl-1-piperidinyloxy (TEMPAMINE), 4-hydroxy-2,2,6,6-tetramethyl-1-piperidinyloxy (TANOL), 3-carbomoyl-2,2,5,5-tetramethyl-3-pyrrolin-1-yloxy (TEMPYO) ve 2-(14-carboxytetradecyl)-2-ethyl-4,4-dimethyl oxazolydine-3-oxyl (16-DSA) nitroksit kararlı kökçeleri kullanılarakincelenmiştir. Model zar olarak dimyristoylphosphatidylcholine (DMPC), yüzey aktifolarak sodium dodecyl sulfate (SDS) ve lithium dodecyl sulfate (LiDS)kullanılmıştır. Çalışılan örneklerde, spin etiketlerin dönme ilgi zamanları ve aşırıince yapı sabitlerinin yüzey aktif derişimi ile değişimleri bilgisayar programlarıkullanılarak yapılan tek bölgeli benzeştirme sonucunda bulunmuştur.TEMPAMINE, 16-DSA spin etiketlerinin yapının farklı bölgelerinden bilgi verdiğispektrumların doğrudan değerlendirilmesi ve tek bölgeli benzeştirmeler sonucundabelirlenmiştir. TEMPAMINE için bölge yüzdeleri iki bölgeli benzeştirme ilebulunmuştur. TEMPYO ve TANOL spin etiketlerinin tampon, zar ve SDSbölgelerindeki paylaşımlarının ise artan SDS derişimi ile değişmediği ve aNdeğerlerinin fosfat tampon bölgesine yakın kaldığı gözlenmiştir.Anahtar Kelimeler : EPR, nitroksitler, zarlar, yüzey aktifler, ilgi zamanı.Danışman: Prof.Dr. M. Maral Sünnetçioğlu, Hacettepe Üniversitesi, FizikMühendisliği Anabilim Dalı.i
Özet (Çeviri)
In this study, model membrane-surfactant interactions were investigated by EPRspin labeling technique using 4-amino-2,2,6,6-tetramethyl-1-piperidinyloxy(TEMPAMINE), 4-hydroxy-2,2,6,6-tetramethyl-1-piperidinyloxy (TANOL), 3-carbomoyl-2,2,5,5-tetramethyl-3-pyrrolin-1-yloxy (TEMPYO) and 2-(14-carboxytetradecyl)-2-ethyl-4,4-dimethyl oxazolydine-3-oxyl (16-DSA) nitroxide freeradicals as spin labels. Dimyristoylphosphatidylcholine (DMPC) was used asmodel membrane, sodium dodecyl sulfate (SDS) and lithium dodecyl sulfate(LiDS) were used as surfactants. For the studied sample groups, using singledomain simulation program, the rotational correlation times (τ) and nitrogenhyperfine splitting constants (aN) of spin labels were calculated against surfactantconcentration. As a result of direct evaluations and single domain simulations itwas shown that TEMPAMINE, 16-DSA spin labels give information from differentdomains of sample. The percentages of domains for TEMPAMINE were obtainedby double domain simulations. The partitition of TEMPYO and TANOL spin labelsin buffer, membrane and SDS was observed to remain approximately same withincreasing SDS concentration. aN values were remained close to buffer?s.Key Words : EPR, nitroxides, membranes, surfactants, correlation time.Advisor: Prof.Dr. M. Maral Sünnetçioğlu, Hacettepe University, PhysicsEngineering Department.ii