Yüzey temizleme granüllerinin mikroyapı ve mekanik özellikleri
Microstructures and mechanical properties of steel shots for surface cleaning
  1. Tez No: 182525
  2. Yazar: İLKNUR BODUR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SELİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada düşük karbonlu (% 0,05-0,18 C) çelik yüzey temizleme granüllerininmekanik ve mikroyapı özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaca yönelikolarak farklı bileşimlerde karbon, manganez ve silisyum içeren düşük karbonlu çelikgranül numunelerinin fiziksel özelliklerini belirlemek için yoğunluk tayini, kimyasalözelliklerini belirlemek amacıyla spektral analiz, mekanik özellikleri belirlemekamacıyla aşınma dayanımı testi ve mikrosertlik ölçümleri, mikroyapı özelliklerinibelirlemek amacıyla optik mikroskop çalışması yapılmıştır.Deneysel çalışmalar sonucunda; çalışılan granüllerin yoğunluğunun ∼7,2 g.cm-3 olduğu,% karbon ve % manganez miktarının artmasıyla granül sertliğinin arttığı ve bunakarşılık olarak granül (bilya) ömrünün azaldığı görülmüştür. Düşük karbonlu granülbileşim sınırları içerisinde kimyasal analiz ( % C, % Mn, % Si) değişimlerinin granülmikroyapısında belirgin bir değişikliğe sebep olmadığı ve beynitik yapının korunduğutespit edilmiştir. Çalışılan farklı bileşimlerde en yüksek sertlik ve en düşük aşınmadayanımı % 0,177 C, % 1,390 Mn, % 0,301 Si bileşimindeki numunede 490 HV ve%69 olarak, buna karşılık en düşük sertlik ve en yüksek aşınma dayanımı % 0,080 C, %0,951 Mn, % 0,127 Si bileşimindeki numunede 385 HV ve % 85 olarak elde edilmiştir.x
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the mechanical and microstructural properties oflow carbon steel shot blasting materials. In this manner, alloys with different carbon,manganese and silicon ratios were selected to be used in the experiments. Severalphysical and chemical analyses such as density measurement, chemical spectrumanalysis, durability (life) test and microhardness as well as optical microscopyexaminations of the microstructure were carried out on shot blasting.The density of the steel shot was found to be around 7,2 g.cm-3. The hardness of thesamples was increased whereas the durability (life) properties were decreased withincreasing carbon and manganese content. It was found that the small changes in thequantities of the alloying elements did not significantly altered the microstructure of thealloys in which the bainitic structure was found to be the dominant phase. The minimumdurability and the maximum hardness achieved were % 69 and 490 HV for 0,17 % C,0,14 % Mn, 0,30 % Si also the maximum durability and the minimum hardnessachieved were % 85 and 385 HV for 0,08 % C, 0,95 % Mn, 0,13 % Si alloysrespectively.xi