Yeni tip anti-personel mayın tarayıcı için yapılabilirlik çalışması
Feasibility study for a new type anti-personel land-mine scanner
  1. Tez No: 182526
  2. Yazar: MELEK ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Mayınların temizlenmesi sorunu insanlığın gündemdeki en yüksek önceliğe sahip konulardanbiridir. Birçok ülkeye ait çok geniş alanlar kara mayınları yüzünden oturulamaz veyaişlenemez durumdadır. Bu mayınların birçoğunda organik patlayıcılar kullanılır ve bumayınların tasarımlarında onların klasik yöntemlerle algılanmasını zorlaştıran birçok özellikvardır. Bu tezin amacı da, bu yeni tip anti personel mayınların algılanmasını sağlayacak birtarayıcının yapılabilirlik çalışmasının incelenmesidir.Uygun detektör geometrisinin oluşturulması ve gama ışınlarının detektör içinde izlenmesi içinbir program yazılımı, verilerin kaydedilmesi işlemleri C ve C++ programlama dillerinedayanan nesne yönelimli bir çerçeve olan ROOT kullanılarak yapılmıştır. Monte-Carlohesaplamaları, farklı detektör geometrileri ve gama ışını enerjileri için gerçekleştirilmiş veyanıt fonksiyonları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of land-mines elimination is one of the topics on the agenda of humanity thathas the highest priority. Very large area pertaining to a lot of countries is in a situationthat cannot be lived and processed. At the most of these land-mines, organic explosivesare used and there are many features in the designs of these landmines that make themdifficult to be perceived with classical methods. The purpose of this thesis is theinvestigation of feasibility of a scanner that will provide perception of these new typeanti personal landmines.Constructing suitable detector geometry and a program for tracking gamma rays withinthe detector has been written by using the object oriented framework ROOT which isbased on C and C++ programming languages. Monte-Carlo calculations for differentdetector geometries and gamma-rays energies have performed and response functionsdetermined.