Mağusa için en uygun biyolojik arıtma teknolojisinin seçimi ve tasarımı
For Mağusa be choosen and designed most suitable biologic purification technology
- Tez No: 182586
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARPUZCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kıbrıs'ın 40000 nüfuslu mağusa şehri evsel ve endüstriyel atıksuyunun büyükçoğunluğunu foseptiğe vermektedir, bu yüzden de yer altı suyu kirlenmektedir. Yeraltı sularının kirlenmesini önlemek için bölgenin toprak eğimini de göz önündebulundurarak, bölgede iki adet arıtma tesisi yeri seçildi. Seçilen arıtma tesisiyerlerine uygun düşük maliyetli arıtma prosesi seçimi içinde öncelikle birim atıksuoluşumu ve özelliklerinin tespiti gerekir. Bu özelliklerin tespitinde, lefkoşa arıtmatesisine gelen atıksuyun özellikleri kullanılacaktır. Bölgedeki toplam atıksu debisinintesbiti içinde toprak eğimlerine göre, seçilen arıtma tesisi yerlerine hangimahallelerden atıksu geldiği saptanmıştır. Mahallelerdeki nüfusa göre her bir arıtmatesisine gelen toplam atıksu debisi tespit edilmiştir. Yapılacak olan tasarımlardatespit edilen bu özellikler kullanılmıştır.Bu çalışmada, mağusa bölgesi için en uygun arıtma prosesinin seçimi vetasarımının yapılabilmesi için öncelikle, mağusa bölgesine uygulanabilecek arıtmaproseslerinin yatırım ve işletme maliyetlerinin karşılaştırılması amacı ile bölgeözelliklerine uygun aktif çamur prosesi ve oksidasyon (stabilizasyon) havuzlarınınkarşılaştırılması yapılmıştır. Bu iki prosesin karşılaştırılması sonucu mağusa bölgesiiçin düşük yatırım ve işletme maliyetli prosesin oksidasyon havuzları olduğusonucuna varıldı.Bölgenin atıksuyunun arıtılmasında en uygun arıtma prosesinin seçimi için deüç adet arıtma prosesi tasarlandı ve bunlar daha önce araştırılması yapılanoksidasyon ve aktif çamur proseslerinden yararlanarak arazi gereksinimi, enerjiihtiyacı ve mekanik ekipman gereksinimi açısından tartışıldı. Bu prosesler; aktifçamur prosesi, kesintisiz akışlı aerobik lagun-fakültatif stabilizasyon havuzu veaşağıdan yukarıya akışlı anaerobik çamur battaniyesi prosesi-fakültatifstabilizasyon havuzunun birlikte kullanıldığı sistemlerdir.vMağusa bölgesindeki en uygun proses karşılaştırmalar sonucu, kesintisiz akışlıaerobik lagun-fakültatif stabilizasyon havuzunun birlikte kullanıldığı sistemolduğuna karar verildi. Bu birlikte kullanılan sistemin işletme ve yatırım maliyetidüşüktür. Ayrıca aerobik proses olduğu için işletme problemi de daha azdır. Fizikselarıtma ihtiyacı en az olan proses dir.
Özet (Çeviri)
The city Famagusta(Mağusa) in North Cyprus which has a population of40,000 gives most of its house and industrial wastewater into cesspool, therefore itsunderground water is getting polluted. In order to prevent polluting the undergroundwater, considering Famagusta?s landscape, two places were chosen for purificationfaundation. The chosen purification faundation should be economic in terms ofproject.Firstly, the amount and speciality of waste water should be identified for eachchosen place because each of the purification faondation should be economic. For theidentification of waste water, the water of Nicosia which is now being purified, willbe taken as an example.In order to find out the amount of waste water which will be collected in eachchosen place, the land scape slope will be considered. The land scape slope will helpto determine from which streets, each purification foundation will get the wastewater. According to the number of people living in each street, the amount of flowfor each chosen purification faundation was determined. For the design, theinformation above was used.In this study, in order to choose the most suitable project, and in order todetermine the cost of these projects, the comparison of activated sludge process andstabilization pond was done. From this comparison, it was found out that, forFamagusta, the low cost stabilization pond is the most suitable process.In order to choose the most suitable project, three purification faondationproject were designed and considering the stabilization pond and activated sludgeprocess comparison, the necessary area to build the faundation, the energy need andthe necessary mechanical tools are discussed. These processess are, activated sludgeviiprocess, continuous flow aerobic lagoon, faculative stabilization pond combinationand down under flow unaerobic sludge process and faculative stabilization pondcombination. From the comparisons, it was found out that the most suitablecombination was found to be the continuous flow aerobic lagoon- faculativestabilization pond combination for Famagusta region. The cost of management ofthis combination is low. Also, because it is aerobic process, its management will belower. This is the process where the physical purification is the lowest.