Niğde İli ve çevresinde Araneae(Familya:Thomisidae ve Agelenidae) üzerine sistematik bir çalışma
The study on systematic of Areneae familia:Thomisidae & Agelenidae)in Niğde Province and its surrounding
- Tez No: 182626
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Niğde ili ve çevresinde yayılış gösteren Thomisidae ve Agelenidae familyalarınınörümcekleri incelenmiştir. 2003 yılının Nisan ayı ile 2005 yılının Aralık ayına kadar olan buçalışmada Thomisidae ve Agelenidae familyalarının ait örümcek örnekleri toplanmıştır.Bölgeden bu familyalara ait 121 erişkin birey toplanmış 9 cinse ait 20 türün varlığı tespitedilmiştir.Bu türler faunistik, ekolojik ve sistematik açıdan incelenmiştir.Buna ilaveten belirlenentürlerin ayırt edici özellikleri ve sinonimleri verilmiştir.Tespit edilen taksonlardan Textrix denticulata (Olivier, 1789) Türkiye faunası için yenikayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, the ground living spiders Thomisidae and Agelenidae of the province Niğde andits surrounding were investigated. In this study which was performed between april 2003 andDecember 2005, spiders of family of the Thomisidae and Agelenidae were collected. A total of121 specimens belong to this taxon were collected from the region, 20 species in 9 genera werefound.For each species were investigated about to faunistical, ecological and systematical features. İnadditional to this their characteristic features and synonims were given.Among the taxa, one genus and nine species are new records for the Turkey. The newlyrecorded taxa are Textrix denticulata (Olivier, 1789).