Yirminci yüzyıl toplu konut örneklerinin incelenmesi
The analysis of the examples of the twentieth century housing estates
  1. Tez No: 182702
  2. Yazar: SEDEN SÜATAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDA TÖNÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Şehirlerin aşırı büyümesi ve ortaya çıkan yetersizlikler sonucu oluşan barınma sorunu,toplu konut oluşumlarında değişik çözümlerin ortaya konmasına neden olmuştur.Sanayi Devrimi'nden günümüze kadar gelinen süreçte, değişen ihtiyaçları karşılayacakşekilde üretilen toplu konut projeleri, ?kent içinde kent? oluşturma çözümüne varmıştır.Bu araştırmada, Sanayi Devrimi, sanayileşme sürecinde ortaya çıkan kentleşmeler veyirminci yüzyıl toplu konut projeleri üzerine literatür araştırması yapılmış, bukapsamda kütüphane taraması ve Internet ortamındaki yayınların incelenmesiyöntemine başvurulmuştur. lk bölümde, Sanayi Devrimi'nden sonra üretilen projelerindönem koşullarını anlamak amacıyla, sanayileşme süreci, bu süreçte oluşturulan kentlerve konut bölgeleri hakkında bilgiler verilmiş, ardından üretilen konut tiplerindenbahsedilmiştir. kinci bölümde, 20. yüzyılda üretilmiş toplu konut örneklerinin oluşumamaçlarını netleştirmek için 19. yüzyıl konutlarının planlarından kısaca bahsedilmiş vebu örnekler biçimlenişlerine göre ?Açık Sistemler? ve ?Kapalı Sistemler? olaraksınıflandırılarak plansal açıdan analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, incelenen toplukonut projeleri, günümüz beklentileri ve sundukları olanaklar kapsamındadeğerlendirilmiştir. Son bölümde ise, değerlendirmeden elde edilen çıkarımlar veöneriler maddeler halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Housing problem, caused by the excessive increase in the population of the city and theirinsufficiencies, was made people find different solutions. Housing estates, which wereproduced in accordance to changing needs since the industrial revolution, were arrivedto a solution of the ?city in the city? system.In this study, a literature search, including library search and a study of the Internetpublications, about the urbanizations planned during the industrialization process andthe twentieth century housing estates, were done. Moreover, to have solutions to futurehousing estates were been the aim of the study. In the first part of the study,industrialization process, urbanisations after industrilization and the housing zonesplanned during the process were examined to understand the conditions of the periodthey were produced. In addition, the housing types built up during the process weresubmitted. In the second part, to clarify the reasons of producing the examples of the20th century housing estates, 19th century house plans were shortly mentioned andthese housing estates were studied according to their floor plans with classifying as?Opened Systems? and ?Closed Systems?. In the third part housing expectations wereexplained, and the projects success of meeting these expectations were researched. Inconclusion, the results and the suggestions were gotten from the research and dividedinto seperate articles.