Mid-twentieth century housing in Turkey: The critical analysis in cartoons
Türkiyede yirminci yüzyıl ortalarında konut: Karikatürlerde eleştirel analiz
- Tez No: 833986
- Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Bu çalışmanın amacı, konutların toplum tarafından nasıl tasvir edildiği, anlaşıldığı ve yorumlandığı hakkında fikir edinmektir. Belirli türde evleri karşılayamayanlar da dahil olmak üzere, konut hakkındaki kamuoyu görüşünün mevcut literatürde genellikle göz ardı edilmektedir. Toplumun yapılı çevreyi nasıl algıladığını ve eleştirdiğini anlamak disiplinler arası bir araştırmayı gerektirir. Bu boşluğu gidermek için, popüler medya olarak karikatürler gibi geleneksel mimari belgelerin ötesindeki kaynakları analiz etmek gerekir. Karikatürler üretildiği ve sunulduğu dönemin gerçekliğine eşlik eden medya ürünleridir. Popüler medya ve mizahın tüm bu avantaj ve potansiyellerini karikatür özelinde ele alan bu çalışma, 1950lerden 1980lerin ortalarına kadar Türkiyede konutun popüler medya olan karikatürlerdeki temsiline odaklanmaktadır. Çalışma, bu popüler konut temsillerini inceleyerek konutun karikatüristler ve basın tarafından topluma nasıl yansıtıldığını ve dolayısıyla toplum tarafından nasıl algılandığını anlamaya çalışmaktadır. 20. yüzyılın ortalarında seçilmiş gazete ve dergilerde yayınlanan konut konulu karikatürler incelendiğinde, çalışma boyunca vurgulanan karikatürlerin eleştirel niteliği, Türkiyedeki konut sorununun ortaya çıkarılmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to gain insights into how houses were depicted, understood, and interpreted by the society. It is worth noting that public opinion about housing, including those who could not afford certain types of houses, is often overlooked in existing literature. Understanding how the society perceives and criticizes the built environment requires interdisciplinary research. To address this gap, it is necessary to analyze sources beyond traditional architectural documents such as cartoons as popular medium. Cartoons are media products that accompany the reality of the period in which they were produced and presented. Taking all these advantages and potentials of popular media and humor in the specific case of cartoons into consideration, this study focuses on the representation of housing in Turkey from the 1950s to the mid-1980s in cartoons as popular media. By examining these popular representations of housing, the study seeks to understand how housing was portrayed to the public by cartoonists and the press, and thus how it was perceived by the society. When analyzing the housing-related cartoons published in selected newspapers and magazines during the mid-twentieth century, the critical nature of the cartoons, emphasized throughout the study, allowed for the unveiling of the problematic aspects of housing in Turkey.