Farklı balık türlerinin kalitesi üzerine dondurma öncesi yüksek basınç uygulamasının etkisi
Influence of high pressure on quality of different fish species prior to freezing
  1. Tez No: 182784
  2. Yazar: ASLI CADUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ÇAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışma, dondurarak depolama öncesi basıncın kaliteüzerindeki etkisi ile basınç öncesi buzda depolama sürelerininetkisini anlamak amacıyla araştırma gezisinde avlananMelanogrammus aeglefinus, Pollachius virens, MicromesistiusTrachurus trachurus ve Sebastes marinus balıklarıpoutassou,üzerinde yapılmıştır. Oldukça taze balıklardan gemide hazırlananfiletolara dondurma öncesinde 50 ve 100 MPa basınçuygulanmıştır. Balıkların kaliteleri üzerine etkileri tespit etmekamacı ile renk, doku, pH, duyusal, su tutma kapasitesi,termoanalitik davranış, besinsel kompozisyon ve pişirme kaybıanalizleri yapılmıştır. Basınç grupları ile buzda depolama sürelerikarşılaştırıldığında renk, doku, pH, duyusal, su tutma kapasitesi,termoanalitik davranış, besinsel kompozisyon ve pişirmekaybındaki sonuçlarda istatistiksel bir tutarlılık görülmemiştir.Sonuç olarak, bu miktarlardaki yüksek basınç ve basınç öncesibuzda farklı depolama sürelerinin dondurma öncesinde balıkfiletoları kalitesini etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study to determine the effects of pressure and period ofice storage just before pressure treatments on Melanogrammusaeglefinus, Pollachius virens, Micromesistius poutassou,Trachurus trachurus and Sebastes marinus which were caughtduring research trip. Treatment of very fresh fish fillet prepared onboard by high pressure in the range of 50 and 100 MPa wasapplied prior to freezing. Analysis of pH, colour, texture, sensory,water holding capacity, termoanalytical behaviour, proximatecomposition, cooking loss were determined to evaluate theinfluence of high pressure at these amounts and different icestorage periods prior to pressure treatment. The trends in pH,colour, texture, sensory, water-holding capacity, termoanalyticalbehaviour, proximate composition, protein solubility, cooking lossweren?t consistent when comparing the different ice storageperiods and different pressure treatments. High pressure at theseamounts and differentt ice storage periods before pressuretreatment did not influence the quality of fish fillets prior to freezing.High pressure at these amounts and different ice storage periodsprior to pressure treatment did not influence the quality of fish filletsbefore freezing.