Bilgisayar ile kablosuz olarak haberleşen paletli bir aracın ve çift yönlü iletişim protokolünün mekanik, elektronik ve yazılımsal olarak gerçeklenmesi
The mechanical, elctronical and software implementation of a tracked vehicle that communicates with computer via a wireless half duplex communication protocol
  1. Tez No: 182848
  2. Yazar: AYHAN YANARSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONGÜL ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada amaçlanan zorlu arazi koşullarında ilerleyebilen, uzaktaki bir bilgisayardantalimatlar alan ve topladığı bilgileri uzaktaki bilgisayara gönderebilen paletli bir aracın ilkprototipini gerçekleştirmek olup bu hedeflenen amaca büyük ölçüde ulaşılmıştır. Aracınuzaktaki bilgisayarla haberleşmesi amacıyla güvenilir bir çift yönlü RF iletişim protokolügeliştirilmiş ve test edilmiştir. Araç sıcaklık, yakınsama, gaz derişimi gibi çevresel bilgileritoplamak amacıyla sensörlere sahiptir. Araç bir robot kolunu kontrol etmek için gerekenelektronik yeterliğe sahip olmakla birlikte robot kolunun üretimi ileriki bir çalışmanınkonusudur. Prototipin gelişim süreci tamamlanmamış olup bu haliyle bundan sonrakiçalışmalar için bir başlangıç noktası olması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction of a tracked vehicle prototype that can move accross the rugged terrain, getinstructions from a remote computer and send local information to the remote computer wasaimed and has been realised. The vehicle communicates with a remote computer. A reliablefull duplex RF communication protocol has ben developed and tested. The vehicle has sensorsfor collecting environmental information like temprature, proximity, gas concentration etc... Ithas electronical capability of controlling a robot arm while the construction of the arm is afuture work. The development process hasn?t been ended yet and it?s aimed to be a startingpoint for future works.