Mobil keşif robotunun bilgisayar ile kontrolü
Controlling mobile exploration robot with computer
- Tez No: 268286
- Danışmanlar: PROF. DR. HERMAN SEDEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Wi-Fi kullanılarak, üzerine kamera monte edilmiş paletli bir mobil robotun uzaktan klavye yön tuşları kullanılarak manuel ve çizilen sanal bir rota üzerinde gidecek şekilde otomatik olarak kontrolü amaçlanmıştır. Java programlama dili kullanılarak tasarımı gerçekleştirilen kontrol yazılımı sayesinde, robotun internet üzerinden ya da yerel bir ağ içerisinde bilgisayar ya da benzeri java uyumlu mobil cihazlar kullanılarak kontrol edilmesine olanak sağlanmıştır. Ayrıca robot üzerinde bulunan kamera görüntüsü ve ortamdaki ses de kablosuz ağ aracılığıyla kullanıcıya iletilebilmektedir. Bu sayede insanların giremediği ya da girmesinin tehlikeli olduğu alanlarda, robotun yanında olmadan, gözlem ve keşif yapmak mümkün olmaktadır. Kontrol yazılımlarının Java programlama dili ile yazılması sayesinde robot kontrol programının farklı platformlar üzerinde de değişikliğe gerek duymadan çalıştırılabilmesi sağlanmıştır. Bunun sonucu olarak esnek bir yapıya sahip ve geliştirmeye açık bir mobil robot platformu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a Wi-Fi based mobile robot control is aimed both manually using arrow keys of keyboard and automatically on a path which is drawn on a virtual map. Using the control software which is developed by Java programming language, robot control is enabled through a local area network or internet via computer or java compatible mobile devices. The video and sound of the environment are captured via a webcam which is mounted to robot and transferred to the user through wireless network. As a result of this, it is possible to perform exploration and observation in the environment which can be dangerous for human life. Since the control softwares are developed by Java, it is enabled to run robot control software on various platform without making any changes. These features introduce a mobile robot platform which is flexible and open to development.