Özel bir bankanın kredileri ile mevduatları arasındaki ilişkinin istatistik yöntemleriyle incelenmesi
Analysis of the relationship between the credits and deposits of a private bank via statistical methods
- Tez No: 182854
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENCELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İstatistik, Banking, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde dayanıklı ve dayanıksız tüketim malları ile konuta olan aşırı talep ister istemezBankacılık Sektörü'nün ilgisini krediler üzerine yoğunlaştırmıştır. Bunun yanısıra ticarikredilerin de varlığı bankaların verdiği kredileri mercek altına alınmasını gerekli kılmaktadır.Bu çalışmada, mevduat ile krediler arasındaki bağlantı regresyon analizi ve yapay sinir ağlarıyöntemi ile incelenmeye çalışılarak mevduatın yarattığı krediler ile bir analiz yapılmayaçalışılmıştır. Ayrıca her iki yöntemde karşılaştırılarak yapay sinir ağları yönteminin ad hocbağıl olarak daha üstün olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this area, the main focus of Banking has become crediting because of the rise in the appealof mass consumption and real estate. Besides, the existence of commercial credit makes itnecessary to investigate the credit loans given by the banks.In this works, the relationship between the deposit and credits has been examined withregression analysis and artificial neural network in order to analyze the credits created bydeposits. Furthermore, by comparing two methods, it is conclude that artificial neural networkis ad hoc superior to the other methods.