Kemalpaşa yöresi organik ve entegre kiraz yetiştiriciliğinde Salihli çeşidinin beslenme ve ağır metal durumlarının incelenmesi
Nutrient status and heavy metal contents of organic and conventional cherry cv. Salihli grown in Kemalpaşa region
- Tez No: 182915
 - Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN ERYÜCE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Kemalpaşa Yöresi organik ve entegre kiraz yetiştiriciliğinde, beslenme veağır metal durumlarının ortaya konması amacıyla, geççi özellikteki Salihli çeşidininyetiştirildiği, sekiz organik, sekiz entegre bahçenin yaprak, meyve ve toprak analiz verilerinedayanmaktadır. Toprak analiz bulguları sonucunda, organik bahçelerin fosfor ve potasyumiçerikleri, entegre bahçelerin ise kalsiyum ve potasyum içerikleri yetersiz sınıfında yeralırken, diğer bitki besin elementleri bakımından her iki bahçe toprağında da noksanlıkbulunmadığı, ağır metal yönünden ise, bahçelerin belirtilen sınır değeri üzerinde nikeliçerdiği, diğer ağır metallerin topraklarda toksisite oluşturacak düzeyde bulunmadığıbelirlenmiştir. Yaprak ve meyve analiz bulgularında ise, meyveler besin elementleribakımından noksanlık göstermezken, yaprakların organik ve entegre bahçelerde mikro besinelementlerince ve potasyumca yetersiz beslendiği, azotun organik bahçelerin yapraklarındayetersiz, fosforun ise her iki grup bahçede de yeterli değerler gösterdiği, kobalt, kromyönünden kirlilik gözlenmezken, nikelin iki grup bahçe yapraklarında da belirtilen sınırdeğerlerin üzerinde bulunduğu, meyvelerin kadmiyum ve kurşun yönünden Türk GıdaKodeksi verilerinin üzerinde değerler içerdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study relies on the analysis datas of leaf, fruit and soil from eight organic and eightintergrated orchards, where lately characteristic Salihli cv. cherries are planted, in order tospecify the nutrition status and heavy metal contents in planting organic cherry planting inKemalpasa locale. The result of analysis datas of soil, it?s determined that, in organic orchardsphosphorus and potassium contents and also in intergrated orchards calcium and phosphoruscontents are deficient. However, there is no lack of plant nutrient elements in both twogroups of orchard soil. When the heavy metal contents in the orchards are analyzed, it?sdetermined that both two orchards contain nickel over the limit value and on the other handthe other heavy metal contents are below the level value which causes toxicity in soil. In thedatas of leaf and fruit analysis, although in fruits nutrient elements are not deficient, microelements and potassium in leaves are deficient because of high values of calcium in organicand intergrated orchards. Nitrogen is deficient in organic orchards, but phosphorus is notdeficient in both two groups of orchards. In samples of fruit and leaves there is no pollution ofchrome and cobalt. Nickel is in limit determined values and over in according to amount insoil. Fruits contain cadmium and lead over the values of Turkish Nutriment Codex.