Çok zeka kurumuna göre hazırlanmış bilgisayar destekli materyalin öğrencilerin genetik konusunu anlama düzeyleri üzerine etkisi
The effect of computer assisted material prepared according to multiple intelligence theory to students level of understanding genetic
- Tez No: 182986
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL SESLİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, yeni öğretim yöntemlerinden biri olan çoklu zeka kuramı kullanılarak,genetik ünitesi hakkında bilgisayar destekli materyal hazırlanmış ve bu materyalin,öğrencilerin kavrama ve isteklilik düzeylerine etkisi araştırılmıştır.Bu çalışmada şu sorulara cevaplar aranmıştır:1. Geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenim gören kontrol grupları ile çoklu zekakuramına dayalı bilgisayar destekli materyalin kullanılması ile öğrenim gören deney gruplarıarasında başarı yönünden ne gibi farklılık vardır?2. Uygulanan program, deney grubu öğrencilerinin, fen bilgisi dersine olan tutumlarındane gibi değişikliklere neden olmuştur?Araştırmanın sonucundan elde edilen bulgulara göre, geliştirilen eğitim materyalininhem öğrencilerin konuyu kavrama düzeylerini hem de fen bilgisi dersine olan istekliliğiniarttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, by using multiple intelligence theory, one of the new teachingmethods, computer supported material is prepared about genetics unit and the effect of thematerial to the students? comprehension and willingness towards science is researched.In this research, the answers are researched to these questions :1-) What is the difference from the point of success between control group studentseducated by traditional teaching material and experimental group students educated bycomputer supported material based on multiple intelligence theory?2-) What kind of changes has the applied programme caused to attitudes of students inthe experimental group towards science ?According to research findings, it is seen that developing educutaion materialincreases both students? comprehension level of topic and willingness towards science.