Konya ilinde ki ortaöğretim okullarında çalışan öğretmenlerin tükenmişlik ve iş doyumu düzeylerinin bölgelere göre değerlendirilmesinin çok değişkenli istatistiksel analizi
The multi-changeable statistical analysis of evaulation according to regions exhausted and work-satisfaction, of the teachers working in the secondary schools in Konya
- Tez No: 183114
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AŞIR GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziKONYA İLİNDE Kİ ORTAÖĞRETİM OKULLARINDA ÇALIŞAN ÖĞRETMENLERİNTÜKENMİŞLİK VE İŞ DOYUMU DÜZEYLERİNİN BÖLGELERE GÖREDEĞERLENDİRİLMESİNİN ÇOK DEĞİŞKENLİ İSTATİSTİKSEL ANALİZİBülent DİLSİZSelçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsüİstatistik Ana Bilim DalıDanışman: Doç. Dr. Aşır GENÇ2006 184 sayfaBu araştırma; öğretmen tükenmişliği ve iş doyumunu; Konya merkez ve ilçelerindeki orta öğretim kurumlarında rastgele bir popülasyon üzerinde yaş, cinsiyet, medeni durum,çocuk sayısı, branş, öğrenim durumu, hizmet yılı, unvan, meslekten elde ettiği doyum, aylıkgelir, okul türleri, okulların bulunduğu bölgeler vb. etmenlerle tükenmişliğe ve iş doyumunaneden olabilecek faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma grubunu Konya merkez ve ilçelerinden rastgele seçilmiş olan orta öğretimkurumlarında çalışmakta olan idareci ve öğretmenlerden araştırmaya gönüllü olarak katılan1209 kişi oluşturmuştur. Bunlardan 1107 tanesinin cevabı samimi bulunmuş vedeğerlendirilmeye alınmıştır. Öğretmen ve idarecilere Maslach Tükenmişlik Envanteri,Hackman ve Oldham iş doyumu ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir Bilgi formuuygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde iki yüzde arasındaki farkınönemlilik testi (t-testi) ve X2 analizi kullanılmıştır. Ayrıca veriler üzerinde çok değişkenlilineer regresyon analizi uygulanmış ve sonuçları irdelenmiştir.Çalışmanın 1. bölümünde, tükenmişlik ve iş doyumu ile ilgili temel kavramlar,literatür taraması yapılmıştır. 2. bölümde tükenmişlik ve iş doyumu kavramları, varyansanalizleri, çeşitli test istatistikleri verilmiştir. 3. bölümde tükenmişlik ve değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. 4. bölümde iş doyumu ve değişkenler arasında ki ilişki incelenmiştir.Araştırmada elde edilen bulgulara dayanılarak hem genel, hem de spesifik önerilerdebulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMS ThesisTHE MULTI-CHANGEABLE STATISTICAL ANALYSIS OFEVAULATION ACCORDİNG TO REGİONS EXHAUSTEDAND WORK-SATISFACTION, OF THE TEACHERSWORKING IN THE SECONDARY SCHOOLS IN KONYABülent DİLSİZSelcuk UniversityGraduate School of Naturel and Applied SciencesDepartment of StatisticsSupervisor: Asist Doç. Dr.Aşır GENÇ2006Asist Doç. Dr. Aşır GENÇThis research was made for examining the exhaust of teachers and thesatistifaction of the job on a population by chance which were in secondaryschools in the centre of Konya and in the districts; about the age, sexuality,marital sitatus, number of children, branch, the position of education,employement year, fame, satisfaction of his job, kinds of schools; according tochanges of whishing list of choosing the job and determining the factor whichcauses to factor exhaust and satisfaction of the job and the school areas etc.1209 maneger and teachers who were working in secondary schools andwere choosen from the centre of Konya and from the districts by change werejoined to this research as volunteer; formed this 1107 people?s answers werefound sencere and were taken to appraise. An information form which wasprepared by a researcher, Maslach Exhaust İnventory, Hackman and Oldhamsatisfaction of job scale were practiced on the teachers and managers. Theimportance test ( t-test) and Ï 2 analysis which was in the difference between thetwo percend were used in the datums? statistical analysis. Also very changablelinear regression analysis was practiced on the datums? and its results wereexamined.The basic ideas about exhoust and satisfaction of job were in the first past,exhaust and satisfaction of job ideas, varyans analysis and some test statisticswere given in the second part of the research. The relation between exhoust andvariances was examined in the third parth. The relation between satisfaction of joband variances was examined in the fourth part.Both general and spesific suggestions were formed according to thediscoveries which were found in the research.key words : the multi-changeable statistical analysis of evaulation according toregions exhausted and work-satisfaction, of the teachers