Bitlis - Ahlat koşullarında farklı ekim zamanı uygulamalarının bazı fasulye (Phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde verim ve verim öğeleri üzerine etkisi
Determination of yield and some yield components of the dry bean culti̇vars (Phaseolus vulgaris L.) di̇fferent sovi̇ng ti̇me appli̇cati̇ons of Bitlis - Ahlat
  1. Tez No: 398804
  2. Yazar: SERDAR ÖRKÜTGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KULAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Bitlis - Ahlat ekolojik koşullarında fasulye için en uygun ekim zamanının tespiti amaçlanmıştır. Üç fasulye çeşidi ( Akman-98, Great Nothern ve Yunus-90 ) üç farklı ekim zamanında ( 1 Mayıs, 15 Mayıs ve 30 Mayıs) ekilmiştir. Deneme Bitlis ili Ahlat ilçesinde çiftçi tarlasında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada farklı ekim zamanlarının kuru fasulyede bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide dal sayısı, bitkide bakla ve tane sayısı, baklada tane sayısı, birim alan tane verimi, hasat indeksi, yüz tane ağırlığı ve protein oranına etkisi incelenmiştir. En yüksek birim alan tane verimi 623.00 kg/da ile Akman-98 çeşidinin birinci ekim zamanı uygulamasından elde edilirken, en düşük birim alan tane verimi 293.13 kg/da ile Great Nothern çeşidinin ikinci ekim zamanı uygulamasından elde edilmişti.
Özet (Çeviri)
İn this research, it was aimed to determine the most suitable sawing time for dry bean in Bitlis - Ahlat ecologic conditions. Three dry bean kind ( Akman-98, Great Nothern and Yunus-90) were sown at three different sowing times ( 1 May, 15 May and 30 May ). The tiral was conducted in the farmer field of Bitlis - Ahlat by using randomized split block desing with the three replications. In the study were investigated the effect of sowing time on the pşant height, first pod height, numbers of branche, numbers of pod per plant and numbers of seed per plant, numbers of seed per pod, seed yield per unit area, harvest index, biological yield, 100 seed weight and protein content. While the highest seed yield per area was obtained from first sowing time and Akman-98 kind with 623.00 kg/da, the lowest yield per area was obtained from second sowing time and Great Nothern kind with 293.13 kg/da