Tasarsız ağyönlendirme protokllerinin karşılaştırması
Comoarsion of ad hoc routing protocols
  1. Tez No: 183193
  2. Yazar: MOHAMMAD ABO SAALEEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tasarsız ağ kurulumu taşınabilir cihazların merkezi altyapıdan bağımsız olarak iletişimkurabilmesine imkan tanır. Bununla birlikte, gerçek şu ki aslında merkezi bir altyapıyoktur ve cihazların gelişigüzel hareketi yönlendirme ve güvenlik gibi çeşitli sorunlaraneden olmaktadır. Bu tezde yönlendirme sorunu ele alınmıştır.Dinamik Kaynak Yönlendirmesi (DSR), Tasarsız Talep Esaslı Uzaklık VektörüYönlendirmesi (AODV), Hedef Sıralı Uzaklık Vektörü (DSDV) gibi çeşitli yönlendirmeprotokolleri geliştirilmiştir. Bu projede, mobil ve tasarsız ağlar için talep esaslı reaktifyönlendirme protokollerinden önde gelen ikisinin performansı karşılaştırılmayaçalışılmıştır: DSR ile AODV'nin yanında geleneksel proaktif DSDV protokolü. MACmodeline sahip simülasyon ve fiziksel katman modelleri, katmanlar arası etkileşimleri vebunların performans göstergelerini incelemek için kullanıldı. Talep esaslı protokoller olanAODV ve DSR, tablo esaslı DSDV protokolünden daha iyi bir performansgöstermektedir. Her ne kadar DSR and AODV benzer talep esaslı işleyişi paylaşsalar da,protokolün temel çalışma mekanizmalarındaki farklılıklar belirgin performansfarklılıklarına yol açabilmektedir. Performans farklılıkları, değişen ağ yükü, mobilite veağ büyüklüğünün kullanılması ile analiz edilir. Bu simülasyonlar, tasarsız simülasyonlarıçalıştırmak üzere ns-2 ağ simülatörü üzerinde önemli uzantıların yapıldığı Rice MonarchProjesi temel alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ad hoc networking allows portable devices to establish communication independent of acentral infrastructure. However, the fact that there is no central infrastructure and that thedevices can move randomly gives rise to various kind of problems, such as routing andsecurity. In this thesis the problem of routing is considered.A number of routing protocols like Dynamic Source Routing (DSR), Ad Hoc On-Demand Distance Vector Routing (AODV), Destination-Sequenced Distance-Vector(DSDV) have been implemented. In this project an attempt has been made to comparethe performance of two prominent on-demand reactive routing protocols for mobile adhoc networks: DSR and AODV, along with the traditional proactive DSDV protocol. Asimulation model with MAC and physical layer models is used to study interlayerinteractions and their performance implications. The On-demand protocols, AODV andDSR perform better than the table-driven DSDV protocol. Although DSR and AODVshare similar on-demand behavior, the differences in the protocol mechanics can lead tosignificant performance differentials. The performance differentials are analyzed usingvarying network load, mobility, and network size. These simulations are carried outbased on the Rice Monarch Project that has made substantial extensions to the ns-2network simulator to run ad hoc simulations.