İhracatın gelişmesinde lojistiğin önemi ve tekstil sektörüne uygulanması
The importance of logistcis on export and the applications on textile industry
  1. Tez No: 183197
  2. Yazar: GÜLDEM BERİTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Lojistik Dünyamızda hızlı bir teknolojik ve ekonomik gelişme yaşanmaktadır.. Bugelişmeler, küreselleşme dediğimiz olguyu her geçen gün daha da ileriye götürmektedir.Böylelikle rekabet ortamı da küresel düzeye taşınmaktadır.Lojistiğin önemi her geçengün daha da artmaktadır.Çalışma da ilk olarak lojistik genel olarak ele alınmış Türkiyede ki ve Dünyadakiuygulama şekilleri anlatılmıştır. Türkiye deki lojistik sektörünün yapısıincelenmişitirDaha sonrada Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olan tekstil sektörünün durumuve bu sektördeki lojistik uygulamalar anlatılmıştır. Bu uygulamaların gerekliliği vesektöre sağladığı faydaların ihracatın arttırılmasındaki etkinliği açıklanmıştır.Araştırma sonucunda; Bir lojsitik firmasının tekstil sektörü için kendi içinde geliştirmişolduğu lojistik faaliyetler ve bunların firmalara sağladığı kazanç açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Todays? logistics world , a very impressive technological and economicaldevelopment has been taken place, which support the global economy. This takes theimportance of logistics in competetive global world to an upper level .In this study, you will find the status and terms of application of logistics in Turkey andglobal world .The position of The leading sector textile in Turkey and the application terms oflogistics, The needs and benefits of these application and the reflections to exports havebeen indicated in this study.In the conclusion , this study is about a company which set up its own logistics and thebenefits to the company.