Düzce ili orman ürünleri endüstrisinin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Current status of forest products industry, problems and suggests in duzce province
- Tez No: 183270
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ, YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
li Orman Ürünleri Sanayisinin Mevcut Durumu, Sorunları ve Çözüm Önerileri? adlı?Düzcebu çalışma Z.K.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı,Odun Mekaniği ve Teknolojisi Programı'nda Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanmıştır.Sektörel olarak endüstriyel üretimler, üretim faktörlerinin süreklilik arz edecek uygunluğuölçüsünde belirli bölgelerde daha fazla yoğunlaşmaktadır. Orman ürünleri sanayi alanındaDüzce, ülkemizde bu anlamda yoğunlaşmanın olduğu bir ildir. Ülkemizde orman ürünlerisanayisi ile ilgili veriler incelendiğinde; bütün iller içerisinde, orman ürünleri sanayisinintemel hammadde kaynağı olan orman varlığı bakımından alt sıralarda bulunması, nüfusununazlığı, yetişmiş teknik eleman kullanımının düşüklüğü ve eski teknoloji kullanımın yüksekliğigibi nedenlere rağmen, ülke genelinde orman sanayi ürünleri üretim ve ihracatında hep ilksıralarda bulunmaktadır. Bu durumun sürdürülebilir olması, dünyada meydana gelen her türlügelişimi yakından takip edebilmekle mümkün olacaktır. Ancak,iiiÖZET (devam ediyor)dünya üzerindeki yeni oluşumlar o kadar hızlı olmaktadır ki, bunları takip etmek ve ayakuydurmaya çalışmakta o kadar güç olabilmektedir.Dünya'daki gelişmeler bir tarafa, ülke içi değişimler ve olaylar da önemli sonuçlarındoğmasına neden olabilmektedir. Bilindiği gibi Düzce, 1999 yılında iki büyük deprem yaşadı.Ardından Ocak 2000'de Bolu l'inden ayrılarak il statüsü kazandı. Ardından 2001 yılıekonomik krizini geçirdi. Teşvik kapsamındaki iller arasına alındı. Bu ve benzer ana etkileyicifaktörlerin etkisi dikkate alınarak; Düzce'deki orman ürünleri sanayisinin mevcut durumu,hazırlanan anket formları sayesinde sanayiciler ile yüz yüze görüşülerek saptanmış, sorunlartespit edilerek çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.Elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve ilişki analizi neticesinde, çalışan sayısıbakımından işletme büyüklüğü arttıkça kapasite kullanım oranının yükseldiği, çalıştırılanmesleki teknik eleman sayısının arttığı belirlenmiştir. Benzer şekilde mesleki standartlarıdikkate alan, çeşitli kuruluşlar ile yakın ilişki içerisinde olan ve işletmecilik faaliyetlerindekigelişmeleri dikkate alarak çalışan işletmelerin büyüklüklerinin de arttığı anlaşılmıştır. şletmebüyüklüğü arttıkça, kereste üretiminin ve yerli makine kullanımın azaldığı, hammaddeninOGM dışındaki kaynaklardan temin edildiği, piyasa koşullarından kaynaklanan kapasiteyetersizliği tespit edilmiştir.Anahtar Sözcükler : Düzce, Orman Ürünleri Endüstrisi, Anket ÇalışmasıBilim Kodu :iv
Özet (Çeviri)
Industrial productions are generally concentrated in some areas by the scale of sustainabilityof production factors interims of forest products industry, Düzce is highly concentrated.Although in general, Düzce having less than average amount of forest lands, less qualifiedemployees, and using comparably older technologies, is one of the leading cities in terms ofproduction and export of forest products. In order to keep that, novel technologies anddevelopments must be followed and applied.Several factors including two major earthquakes, becoming a city, going governmentaldevelopment support affect the status of Düzce. In this study, the current status is determinedby questionnaires and surveys made to entrepreneurs, the problems were determined andsuggestions were made.vABSTRACT (Continued)According to the results and relationship analysis, capacity use ratio and number of qualifiedtechnical personnel increase when the enterprise scale increases in terms of number ofemployees. At the same time, enterprises that take the occupational standards into account,having good relationship with other institutions, and watching out the developments are in thetrend of enlargement. It is also determined that larger enterprises produce less amount oflumber, uses less domestic machinery and obtain the raw material from other sources andcapacity deficit has also determined.Keywords : Düzce, Forest Products, QuestionnaireScience Code :vi