AA5754 malzemesinin derin çekme işleminde baskı plakasının etkisinin teorik ve deneysel olarak incelenmesi
Theoretical and experimental investigation of blank holder effects in deep drawing process of AA5754 material
- Tez No: 183271
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAİLİ İBRAHİM DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, derin çekme işlemlerinde baskı plakasının şekillendirme üzerindeki etkisiincelenmiştir. Model olarak kare kalıp seçilmiş ve malzeme olarak alüminyum alaşımıolan AA5754 kullanılmıştır. Sac levhanın kare kap şeklinde biçimlendirilmesi teorik vedeneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Derin çekme deney sistemi tasarlanarak imaledilmiştir. Hazırlanan deney sisteminde baskı plakası yardımıyla sac levha üzerine değişikkuvvetler uygulanarak derin çekme işlemi gerçekleştirilmiştir. Sac levha üzerine uygulanankuvvetler sacın yırtılma sınırı gerçekleşene kadar eşit aralıklarla uygulanmıştır.Derin çekme ile şekillendirmenin teorik modeli eksplisit dinamik analiz kodu kullananANSYS/LS-DYNA yazılımı kullanılarak oluşturulmuş ve model çözümlenmiştir. Deneyselve teorik sonuçların kap derinlikleri, yırtılma ve cidar kalınlık değişimleri karşılaştırmasıyapılmıştır. Kare derin çekme işleminde 1.3-8 MPa arasında baskı plakası kuvvetlerindekulaklaklanma ve buruşma olmadığı gözlenmiş, 18 MPa üzerinde kuvvetlerde yırtılmalargerçekleşmiştir. En iyi şekillenme 5 MPa'da gerçekleşmiştir.Geliştirilen teorik ve deneyselmodelin birbiriyle % 85 oranında uyumlu olduğu gözlemlenmiş uyumsuzluğun nedenlerianaliz edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Alüminyum, Kare Çekme, Sonlu Elemanlar Metodu, KalınlıkDağılımı
Özet (Çeviri)
In the study, the forming effects of blank holder in deep drawing process have beeninvestigated. A square die as a model has been chosen and on an aluminum alloy ofAA5754 material has been employed. A theoretical model of square cups formed by sheetmetal materials has been built up in a computer. Then, a deep drawing die set has beendesigned and manufactured. Deep drawing processes have been conducted with variousforces imposed to the sheet metal material by the blank holder. Those forces in equalintervals have been employed to continue till the tearing limit of sheet metal.In the theoretical model, ANSYS/LS-DYNA software, which uses explicit dynamicanalysis code, has been utilized and the model has been solved. The results of theoreticalmodel and experiments have been compared on depth of cups, changes of tear limits andwall thicknesses. At the blank holder forces of 1.3-8 MPa, there were no flapping andwrinkles, while the tears were observed at the above forces of 18 MPa. The best formingwas obtained at 5 MPa. The models generated were in agreement at 85% one another andthe reasons of dissonances were analysed.Key Words : Aluminum, Square Deep drawing, Finite Element Method (FEM),Thickness Distribution.