Dijital görüntülerin radyometrik özelliklerine göre vektörel çizim dosyalarının oluşturulması
Creating vectorial drawing files of digital image according to radiometric properties
  1. Tez No: 183316
  2. Yazar: MESUT GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada uydu ve hava fotoğraflarından dönüştürülmüş dijital görüntülerin radyometrik özelliklerine göre vektörel çizim dosyalarının oluşturulması hedeflenmiştir. Dijital görüntüler tarayıcıdan bilgisayar ortamına aktarıldıkları zaman raster formda saklanmaktadırlar. Raster formda görüntü piksel değerleri içeren bir matris olarak ifade edilmektedir. Böyle bir görüntü bilgisayar ortamında saklanırken hem çok yer kaplamakta hem de elde edilen görüntünün düzeltilme işlemleri zor olmaktadır. Bu nedenle bu görüntülerin raster formdan bilgisayar ortamında daha az yer kaplayan ve düzenleme işlemlerinin daha kolay olduğu vektör forma dönüştürülmesi gerekmektedir. Literatürde bu alanda yapılmış çalışmalar bulunmakla beraber çalışılan yöntemlerin hiçbiri mükemmel sonuç vermemektedir. Bu çalışmada bu alandaki mevcut algoritmalar incelenmiş ve bu yöntemlerden iki tanesi MATLAB yazılımı kullanılmak suretiyle geliştirilmiştir. Uygulanan algoritmalardan bir tanesi mühendislik çizimleri için daha fazla kullanışlı olan yalnızca görüntünün yapısal formunu koruyan ve çizgi takibini kullanan bir yöntemdir. Diğer yöntem ise bu özelliğin dışında bu dosyaların çizgi kalınlığını da koruyabilen seyrek(sparse) piksel yöntemidir. Bu çalışmada bu yönteme ait algoritma temel alınarak çizgi kalınlığının da korunduğu farklı bir vektörizasyon algoritması geliştirilmiş, mevcut yöntemden farklı olarak sonuç vektör elemanlar spline eğrileri ile ifade edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Vektörizasyon, Raster vektör dönüşümü, Görüntü şleme, Özellik Çıkarma
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to form vectorized drawing files of digital images which are converted from satellite and aerial photos, according to their radiometric properties.When digital images acquired from scanner they are kept in raster form. In raster form the image is expressed by matrices which contain pixel values. When saving an image like this in computer environment, it takes too much disk space and also it is difficult to edit obtained image. Therefore, it is necessary to convert these images to vector form. Therefore they can take much less space and editing become easy. In literature, there are so many works in this area, but none of them gives perfect results. In this study, the works in this topic examined and the two of them are implemented by MATLAB software codes. One of the implemented algorithms is more useful for engineering drawings and keeps structural form of the drawing and uses line tracking. The other method, keeps the structural form, moreover, it keeps the line width and named sparse pixel. In this study a different algorithm developed based this method which keeps line width. Unlike the method taken as base the result vectors are represented as spline curves.Key words : Vectorization, Raster to Vector Conversion, Image Processing, Feature, extraction