Hardy uzayları
Hardy spaces
  1. Tez No: 183361
  2. Yazar: AHMET AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde H p uzayları içindeki harmonik (ve özellikle analitik) fonksiyonlar üzerindeçalışılmıştır. Birinci bölümde tez için gerekli olan tanım ve teoremler verilmiştir. İkincibölümde; Fourier serileriyle ilgili bilgiler verilmiş ve Fourier serisinden Cesaroortalamaları yardımıyla fonksiyonun ne şekilde elde edilebileceği üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde birim yuvarda analitik ve harmonik fonksiyonlar üzerinde durulmuşFatou teoremi ve ispatı verilmiştir. Son bölümde ise sağ yarı düzlemdeki H p uzayıüzerinde çalışılmıştır. Açık sağ yarı düzlemde verilen bir analitik fonksiyonun sınırdavranışları incelenmiş, birim yuvardaki H p uzayı ile yarı düzlemdeki H p uzayıarasındaki ilişkinin doğrusal kesir dönüşümüyle nasıl kurulduğu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the harmonic (and specifically analitic) functions on H p spaces studied. Infirst chapter, some essential definitions and theorems are given. In second chapter, theinformation about Fourier series is given and how a function can be reconsturucted from itsFourier series by Cesaro means is explained. In third chapter, the functions which areanalitic and harmonic in unit disc are studied and Fatou theorem is given with its proof.Finally, H p space of right half plane is concidered. Boundary behaviour of an analiticfunction which is defined on the open right half plane is studied and how the relationbetween H p of unit disc and H p of half plane is constructed by the linear fractiontransformation is given.