Mısırın akışkan yatakta kuruma karakteristiklerinin incelenmesi
The characteristics of the drying process of corn fluid bed
- Tez No: 183385
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kurutma prosesi günümüzde gıda ve tarım sektöründe oldukça geniş yer tutmaktadır. Buçalışmada mısırın akışkan yatakta kuruma karakteristikleri incelenmiştir. Bu amaçlalaboratuar şartlarında akışkan yataklı kurutucu deney seti kurulmuştur. Mısır değişik hız vesıcaklıklarda deneye tabi tutulmuştur. Deneyler yapılmadan önce, pitot tüpününkalibrasyonu, minimum akışkanlaşma hızının tespiti gibi ön deneyler yapılmıştır. Deneyleresnasında kurutma havasının giriş ve çıkış sıcaklık ve nem değerleri, akışkan yatakiçerisindeki belli noktalardaki sıcaklık değerleri ve mısırın kuruma oranları zamana bağlıolarak ölçülmüştür. Yapılan deneyler sonucunda kurutma havasının sıcaklığının artmasıylasıcaklığın arttığının, kurutma havasının hızının artmasıyla akışkanlaşma hızının üstündeçalışıldığı için kurumanın etkilenmediği görülmüştür. Ayrıca modeli incelenmiş, deneysonuçları ile model sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, the most popular process is the drying process in the nutrient andagriculture sector. The characteristics of the drying process of corn on fluid bed areexamined in this study. Therefore, an experiment set setuped in laboratory. The corn testedon different speed and temperature. Before the experiment, some pre-experiments weredone like calibration of pitot tube, the measurement of minimum liquidity speed. Duringthe experiments, the input and output temperature and humidity values of drying air, andcorn drying ratio are measured dependent on time. At the end of these experiments, we seethat, the temperature is increasing when the temperature of drying air increased. However,there is no effect on drying process when the speed of the drying process increased.Otherwise Handerson and Pabis models are examined and the experiment results and themodel results compared. The two results are same.