Descale pompa milinin ve rotor gurubunun titreşim ve kritik hız analizi
Vibration and critical speed analysis of descale pump shaft and rotor
- Tez No: 183384
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALPER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada ilk olarak titreşim ile alakalı genel kavramlar açıklanmıştır. Sonra titreşimölçüm elemanları ve uygulamaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra, EreğliDemir ve Çelik fabrikaları, Sıcak Haddehanelerinde kullanılmakta olan Descale Pompalarhakkında bilgi verilmiştir. Yedi kademeli, santrifüj pompa olan Descale pompa rotorununtitreşim analizlerinin yapılabilmesi ve doğal frekanslarının tespiti için, rotor bir süreklisistem olarak modellenmiş ve üzerinde bulunan fanlar ek kütleler olarak dikkate alınmıştır.Teorik çözüm yöntemi olarak, Sonlu Elemanlar Deplasman Metodu kullanılmıştır.Boyutsuz koordinatlar oluşturularak pompa mili ve ek kütlelerin dahil edildiği pomparotoru modellenmiştir. Elastik potansiyel enerji ve kinetik enerji denklemleri esas alınarak,bunlardan sırasıyla direngenlik ve kütle matrisleri elde edilmiştir. Yazar tarafındanMATLAB dilinde yazılmış bilgisayar programları yardımı ile teorik olarak milin verotorun eğilme ve burulma titreşimlerine ait doğal frekansları bulunmuştur.Daha sonra, titreşim ölçüm cihazı yardımı ile rotorun eğilme titreşimine ait doğalfrekansları, deneysel olarak tespit edilmiştir. Teorik olarak ve deneysel yolla elde edilendeğerler karşılaştırılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work firstly, general definition and information about vibration were explained.Vibration measurement and its application in the industry were informed. Then, Descalepumps, which were used in Hot Strip Mills of Eregli Iron and Steel Co., were introduced.Shaft and rotor of the Descale pump were modeled by using Finite Element DisplacementMethod. The finite element models were generalized by using dimensionless coordinates.Natural frequencies of the shaft and the rotor were calculated theoretically by usingcomputer programs in MATLAB language.In the last part, natural frequency of the shaft and the rotor were found experimentally byusing vibration spectrum analyzer device. Theoretical values and experimental values ofthe natural frequencies were compared and interpreted.