Mobil cihazlar üzerinde güncel programlama teknikleri ve karşılaştırması
Current programming techniques and comparisons over mobile equipments
  1. Tez No: 183404
  2. Yazar: AHMET BOZTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sabit sistemler üzerinden yapılan bilgi, veri, ses ve görüntü iletişim teknolojisi,hızla taşınabilir sistemler üzerinden yapılacak şekilde gelişimini sürdürmektedir.Günümüzde cep bilgisayar ve telefonları vasıtasıyla, internete erişim, bankacılıkişlemleri, e-alışveriş ve benzeri uygulamalar yapılabilmektedir. Zaman içinde pasaportişlemleri, nüfus ve trafik kayıtlarına erişim gibi devletle ilgili birçok işlem deyapılabilecektir. Bu bilgi ve teknoloji düzeyine erişmek için çok fazla zamangerekmeyecektir. Teknoloji mobil cihazlar yönünde gelişirken cep telefonu ve mobilbilgisayarlar aynı platform üzerinde birleşebileceklerdir.Bu çalışmada, başlangıç noktasında mobil cihaz programcılarına önlerinde nelerolduğunu anlatmak hedeflenmiştir.Mobil cihazlar nelerdir ve bu cihazların programlanması neden önemlidirkonularına açıklık getirilmiştir. Tarihçe, mobil cihazlarda kullanılan donanım ve işletimsistemleri, mobil cihaz kablosuz bağlantı teknolojileri ile mobil cihazlarda programlamaesasları incelenmiştir. Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemleri ve programlamaplatformları incelenerek karşılaştırmaları yapılmıştır. Mobil cihazlarda donanım veyazılımın ne yönde gelişebileceği, programcıların kendilerini nasıl yetiştirmelerigerektiğine dair projeksiyonlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Information, data, voice and video transfer communication technology overfixed systems, advences to mobile systems. Today, access to the internet, bankingprocedures, e-trade and similar applications can be performed via handheld PC?s andmobile phones. Also official applications such as passport procedures, access topersonal idantity informations and traffic records will be possible in near future. It willnot take very long time to reach this information and technology level mentioned above.While the technology advances towards mobile systems, mobile phones and computersmight be combined at the same platform.In this study, it is aimed to inform the mobile devices programmers at thebeginning point.What are mobile devices and why programming of these equipment is importantsubjects are explained. History, hardware and software of mobile equipments, mobiledevices wireless connection technologies and programming procedures are investigated.Mobile device operating systems and programming platforms are investigated andcompared. Some projections are put forth on how the programmers must trainthemselves and in wich direction the hardware and software of mobile equipments willadvence .