Bilgisayar ağları üzerinde; kamu çalışanlarının BT ihtiyaç analizinin uzman sistem aracılığıyla modellenmesi
Modelling it requirement analysis on networks via expert systems
  1. Tez No: 183405
  2. Yazar: METE OKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Matematik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Mathematics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızda kamu çalışanlarının ihtiyaç analizlerine göre, hangi BT ürününeihtiyacının, uzman sistem desteği ile ölçümünün yapılması ve bunun için bir modeloluşturulması hedeflenmiştir. Modeli oluşturmak için uygulamanın ilk aşamasında alanaraştırması yapılarak BT ürünlerinden kurumlara da en çok kullanılan BT ürünü olanbilgisayarın, kurum çalışanları tarafından kullanım düzeyleri ağdan tespiti edilecek vekarar ağacı oluşturulmuştur. Uygulamanın ikinci aşamasında ise ağ tabanlı veri toplamayazılımı geliştirilmiştir. Bu yazılımı geliştirmek için ilgili uzman sistem modelininkurulması gerekmektedir. Uygulamanın son aşaması hayata geçiştir. Hayata geçişaşamasında model ve yazılım ağda yayınlanarak BT kullanımı ve güncelliğinin ölçümüsağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to measure the Information Technology (IT) needs ofpublic service workers by using expert systems and create a model which to do so. Inorder to create such model, the first step involves in a field work which determines theusage level of IT?s by public service workers and creates a decision three from the resultsof the field work. The second step of the study is to design a network based datacollection program. The expert system model is needed to design this program. The laststep is the application of this model in the real life situations. In this step, the model andprogram were published in the network and the usage of IT?s were measured andupdated.