Katyonik alkiltrimetilamonyum bromür surfaktantlar ile C.I. reactive orange 16 etkileşimi
The interaction of cationic alkyltrimethylammonium bromide surfactants with C.I. reactive orange 16
  1. Tez No: 183416
  2. Yazar: TANZER TANER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİDE AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bir reaktif boya olan C.I Reactive Orange 16 ile katyonik surfaktantçözeltilerinin karıştırılması ile oluşturulan sistemlerdeki etkileşimler konduktometrik vespektrofotometrik metotla araştırıldı. Ayrıca elektrolitlerin ilavesi ile oluşan absorbansdeğerindeki değişimler spektrofotometrik olarak incelendi. Surfaktanların farklısıcaklıklardaki Kritik Misel Konsantrasyonları ( KMK) bulundu.Bu tezde katyonik surfaktant olarak alkiltrimetilamonyum bromür serisinin( CnTAB, n = 12, 14, 16, 18 ) farklı sıcaklıklardaki konsantrasyon değişimiyleiletkenlikleri ölçülerek kritik misel konsantrasyon ( KMK ) değerleri bulundu. Anyonikboya sabit konsantrasyonda, katyonik surfaktantlar ise KMK değerinin altında veüzerindeki konsantrasyonlarda alınarak iletkenlikleri araştırıldı ve bu çözeltilerinspektrofotometrik metotla absorbans değişimleri incelendi.Çalışmanın ikinci kısmında elektrolitlerden KCl sabit tutuldu ve surfaktanlardeğiştirilerek boya absorbansındaki değişim incelendi. Sonra surfaktanlardan TTABsabit tutuldu ve elektrolitler ( KCN, KNO3, KCl, NH4Cl, NaCl, NaBr, MgCl2 ve K2SO4)değiştirilerek surfaktant-boya çözeltisinin absorbansındaki değişim ve elektrolitlerinnasıl bir etki yaptığı incelendi. Spektral değişimler surfaktantlar ve elektrolitin cinsineve konsantrasyonuna bağlıdır.Bu tez 2006 yılında 70 sayfa olarak hazırlanmıştır.ANAHTAR KEL MELER: Anyonik boyarmadde, Katyonik surfaktant, boyarmadde -surfaktant etkileşimi, Kritik misel oluşumu, karışık misel, iletkenlik
Özet (Çeviri)
The interaction between cationic alkyltrimethylammonium bromide surfactantsand an anionic dye C.I. Reactive Orange 16 solution have been studied by means ofconductometer and UV-vis. absorption spectrophotometer. Further, the effect ofelectrolytes on interaction C.I. Rective Orange 16 with a cationic surfactant tetradecyl-trimethylammonium bromide ( TTAB ) solution have been investigated. CriticalMicellar Concentration ( CMC) of pure surfactants at difference temperatures have beenfound.In this study, CMC of pure cationic alkyltrimethylammonium bromidesurfactant series ( CnTAB, n = 12, 14, 16, 18 ) at difference temperature have beenfound using conductometer. The conduction and change of absorption of anionic dyeC.I. Reactive Orange 16 with cationic surfactant solutions have been investigated.The purpose of our study was to determine the influence of the kind andconcentrations of electrolyte on the interaction of the Reactive Orange 16-TTABsolutions. For this purpose, KCN, KNO3, KCl, NH4Cl, NaCl, NaBr, MgCl2 and K2SO4have been used as electrolytes. Also, spectral change depends on surfactantconcentration.This thesis was submitted as 70 pages in 2006KEY WORDS: Anionic dye, cationic surfactant, dye-surfactant interaction, mixedmicelle, conduction