The Role of logo design in creating brand emotion: a semiotic comparison of the APPLE and IBM computers
Marka duygusu yaratmada logo tasarımının rolü: APPLE ve IBM logolarının semiotik karşılaştırması
- Tez No: 183491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Reklamcılık, Fine Arts, Architecture, Advertising
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma marka duygusu yaratmada logo tasarımının rolünü CharlesMorris'in semiotik teorisini kullanarak Apple ve IBM logolarını analiz edip, eldeedilen sonuçları karşılaştırarak açıklamayı amaçlamıştır. Karşılaştırma sonuçlarınırapor edip, çıkan sonuçların ışığında logonun bir firmadaki duygusal değerini vetüketicileri nasıl etkilediği hakkında veriler öne sürmektedir. IBM'in monokrom,blok etkisi yapan, düz, çizgili harfleri ile Apple'ın gökkuşağı renklerindeki, yuvarlakhatlı, ve kısmen ısırılmış elması sözdizimsel, anlambilimsel ve pragmatik olarakincelenip, karşılaştırılmıştır. İyi tasarlanmış, duygusal değeri olan bir logo, ona bağlıanlamların görsel stenografisi haline gelir, tüketicilerin markanın verdiği mesajlarıalgılamalarını kolaylaştırır ve onları duygusal yönden etkileyerek markayabağlanmalarına neden olur. Duyguları etkileyerek, sadece firmayı değil, müşteriyi demarkalaştırır. Bu çalışmada semiotik yöntem kullanılarak, müşteri ile kurulanduygusal bağın, sadece bilinçaltında olsa bile, logo tasarımındaki önemini ve bununmarka duygusuna katkısını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explains the role of logo design in creating brand emotion as acomparative analysis of Apple and IBM using the semiotic theory of Charles Morris.These research reports the results of the comparisons, and in the light of the resultsreaches conclusions about the emotional value of a logo to a company and the way itaffects their consumers. The visual sign elements of IBM?s monochromatic, straight,striped-block letters versus Apple?s rainbow coloured, rounded, and partially bittenapple have been compared syntactically, semantically, and pragmatically. A welldesigned emotional logo becomes a visual shorthand for the meanings attached to it,and therefore it influences consumers to be receptive to the brand message and effectsconsumers emotionally, making them exhibit extreme loyalty to the brand. Theyinvoke emotion and brand not only the company, but the customer as well. Thisthesis, using semiotics, shows the importance of designing logos to create anemotional, even subconscious, connection with consumers.