The role of industrial design in passenger boat building:concept design of a ferry for marine urban transportation in izmir bay as a case
Yolcu vapuru inşasında, endüstriyel tasarımın rolü: izmir körfezinde kentsel deniz ulaşımı için konsept yolcu feribotu tasarım örneği
  1. Tez No: 183493
  2. Yazar: HALİS HALUK BAYKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAVUZ SEÇKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Mimarlık, Marine, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
lk olarak zmir'de deniz ta ımacılı ının yakın geçmi i ve bugünüanlatılmı tır. Endüstriyel ürünlerin genel tasarım ölçütleri incelenmi tir. Feribot birobje addedilmi ve endüstriyel tasarım ölçütleri tekneye adapte edilmi tir. Tezsonuçlarından, panel tartı malarından ve 1996, 2003 yıllarında yapılan zmir ehir içiula ım anketlerinden, tasarım ölçütleri de erlendirilmi tir. Tasarım ölçütleri zmirkörfezi için yolcu teknesi tasarımı için kullanılmı tır.kinci olarak tasarım senaryosu üçüncü bölümde anlatılmı tır. Tasarımınevrimi ve tasarımın ba tan sona geçirdi i evreler anlatılmı tır. Belediye tarafındanin a edilecek veya alınacak yolcu teknesi; dü ük üretim maliyeti ve minimum bakımmaliyeti için tasarlanmı olmalıdır. Ekonomide ba arılı olmak; sadece dü ük üretimmaliyeti ve minimum bakım maliyeti de il, yolcu teknesinin zmir sakinleritarafından be enilmesi, tercih edilmesi, talep edilmesidir.Sonuçta zmir körfezinde kentsel deniz ula ımı için konsept yolcu feribotutasarımı dördüncü bölümde tanıtılmı tır. Bugünün deniz ula ımındaki, nostaljikimajı kırmak için tasarım, ça da görünüm imajına sahiptir. Tasarımdaki anahedeflerden biri yolcuların tehlikesiz ve emniyetli duygusunun sa lanmasıdır. Busebeple, hedefi elde etmek için teknenin bini sisteminde yenilik yapılmı tır. Bu sistemengelli insanların gemiye bini i için tasarlanmalıdır. Çünkü tasarım sadece ticaride ildir, belediyenin bir hizmetidir. Bununla beraber sistem dikkate de er emniyetle,yolcuların gemiye binmesi için gereken zamanı azaltılmı tır.
Özet (Çeviri)
First, near past and today?s sea transport in zmir was told. General designcriteria of industrial products were examined. Ferryboat was considered as an objectand industrial design criteria was adapted for boat. The design criteria evaluatedfrom the results of thesis, panel discussions and two surveys made in 1996 and 2003about zmir inner-city transportation. The design criteria were used for designingpassenger boat for zmir bay.Second design scenario was told. Evolution of design and design phases to passthrough from the beginning to end were told. Passenger boat to be built or bought bymunicipality had to be designed for low produce cost and minimum maintenance cost.To be successful in economy is not only low produce and maintenance costs alsopassenger ship has to be liked, preferred, demand by zmir residents.Finally the concept design of ferry for marine urban transportation in zmirbay was introduced. Design has the image of contemporary appearance to breaknostalgic image of marine transport today. One of the main targets in the design wasto obtain the passenger the safe, secure feeling. For this reason to have this target,boarding system of the boat is innovated. This system had to be designed for disabledpeople to board in because design was not only commercial; it was a service ofmunicipality. Moreover this system decreases the time needed for the passengers toboard in with remarkable safety.