Tekirdağ ilinde bitkisel yağ ürünlerinde tüketici eğilimleri ve müşteri memnuniyet analizi
Consumer tendecy and customer satisfaction analysıs for vegeable oil in Tekirdağ
  1. Tez No: 183513
  2. Yazar: EBRU ÖZLEM ÖZTEKİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN ORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
G ünüm üzün artan rek ab et ortam ında firm aların m üşteri m em nuniyetini sağlam ası vearttırm ası bü yük küçük her firm a için zorunlulu k haline gelm iştir. B u gü n firm aların başarısıve bü yüm esi ancak m üşteri m em nuniyeti sağlam ası ile m üm kündür. Ç ün kü sadece m em nunm üşteriler firm aya sadık kalır. D aha fazla alım yap ar ve m em nuniyetini diğer diğerleriylepaylaşarak firm aya yeni m üşteriler kazandırır. B u da firm a için daha bü yü k bir pazar p ayı,daha yüksek k arlılık ve istikrarlı bir bü yüm e o rtam ı yaratır.T ekirdağ ilinde B itkisel Y ağ Ü rünlerinde T üketici E ğilim leri ve M üşteriM em nuniyetinin belirlen m esi am acıyla T ekirdağ İl m erkezinde değişik so syo -kültürel yapıyasahip 200 tüketici ile anket yapılm ıştır.A nkette, tüketicilere bitk isel sıvı yağ -m argarind e ürün özellikleri, ürün kalitesi ,fiyatı,m arka tercihi, am balaj tipi vb. konulardaki beklentilerini tespit etm eye yönelik sorularyö neltilm iş, elde edilen v eriler bilgisayar o rtam ında analiz edilm iştir.A naliz S onuçlarına gö re ; T üketiciler kullanım önceliği olarak sıvı yağda en çok % 63,3 gibi yüksek bir orandaayçiçek yağı tercih etm ektedir. B unu zeytin ve m ısır yağı izlem ektedir. A yçiçek yağı olarak şu anda en çok tercih edilen yağ % 62,8 oranla B iryağ 2.sırada% 15,2 oranla Y udum , 3.sırada % 6,0 oranla B izim ve O lin m arkalarıdır. T üketicilerin % 91,5'i m argarin kullanm aktadır. T üketicilerin % 56,3 `ü p aket m argarin'i, % 43,2 `si kahvaltılık kase m argarin'i tercihetmektedir. Paket Margarin olarak şu anda en çok tercih ed ilen yağ % 40 o ranla S ana m ark asıolup, bu m arkayı % 29 o ranla B irm a m arkası, üçüncü sırada ise % 11 oranla B izim m arkasıizlemektedir. K ase m argarind e şu and a en çok tercih edilen % 42 oranla B ecel, % 21 oranla S an a,% 10 oranla Terem marka margarinlerdir.A nahtar kelim eler : B itkisel S ıvı yağ, M argarin,T ük etici, K alite, M üşteriMemnuniyeti
Özet (Çeviri)
It is an obligation that the firms have to give satisfaction and increase it in increasingrıvalry circum stan ce .The only way to develop for the firms is to give consumer satisfaction because, onylthe satisfied consumers stand by and buy more and they make the firms gain newcustomers by sharring it. And this means that a firm will have a bigger marketingshare, a high profitability and stabilized developing.A questionaire has been done with the 200 consumer who have different social-cultural struction in T ekirdağ to determ ine consu m er tendecy and custom er satisfaction forvegetable oil in T ekirdağ.In questionaire there were some questions to determine expectations a bout subjectssuch as the type of packing, brand prefrence, product characters in vegetable liquid oil, thenthe datas which were a btarned have been analised in computers .According to the result of analysis; Consumers prefer sunflower oil to the high rate of 63,3%.Olive and maize oil followİt. T he oil that is the m ost preferred is B iryağ % 62,8 the second one is Y udum 15,2% andthe third one is Bizim and Olin at the rate of %6,0 91,5% of consumers use margarine 56,3% of consumers perefer packing margarin and 43,2% of them prefer bowlmargarine for breakfast. The most preferred one as a packing margarine is Sana at the rate of % 40, the secondone is Birma %29 and the third one is Bizim 11%. The most prefered one as a bowl margarine is Becel 42%, the second one is Sana 21%and the other one is Terem %10The Key words : liquid vegetable oil, margarin, consumere, quality, customersatisfaction.