Etlik piliç karma yemlerinde nişasta kaynağının yem tercihi ve besi performansına etkisi
The effect of dietary sources on choice-feeding and growth performance of broiler chicks
- Tez No: 183576
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mevcut çalışmada; etlik civcivlerin beslenmesinde karma yemde farklı nişasta kaynaklarıarasında varsa hayvanın tercihini belirlemek, bu belirlenirken yem seçimi tekniğinden yararlanma veklasik tek yemle besleme ile mukayeseli olarak etlik piliçlerin performansı ve sindirim sistemi üzerineetkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. 80 adet bir günlük yaştaki erkek etlik civcivler her biri16 hayvandan oluşan benzer canlı ağırlık ortalamasına sahip (38.1g), beş gruba ayrılmıştır.Denemenin 1-10. günler civcivler standart başlatma yemi (%25 Hpr, 3202 Kcal/kg ME), 11. gündensonra deneme yemleriyle beslenmişlerdir. 1. kontrol grubunda (KB) 50:50 öğütülmüş buğday: buğdayiçeren buğday konsantresi (ME 3365 kcal/kg, Hpr %37) ve tona 750 gr buğday enzimi katılarakhazırlanmış yem karışımı kullanılmıştır. 2. kontrol grubuna (KM ) 50:50 oranında mısır: mısır içerenmısır konsantresi (ME 3172 kcal/kg, Hpr %40) hazırlanan yem karışımı verilmiştir. Seçmeli yemlemeuygulanan 3. gruba buğday ve buğday konsantresi, 4. gruba mısır ve mısır konsantresi iki ayrıyemlikte serbest olarak sunulurken, 5. gruba ise buğday ve mısır ile buğday konsantresi ve mısırkonsantresi 4 ayrı yemlikte serbest olarak verilmiştir.Mevcut çalışmada elde edilen bulgular, etlik piliçlerin yaşları ilerledikçe tahıl tüketiminiarttırdığı, bu artışın buğdayda mısıra nazaran daha yüksek olduğu görülmüştür. Buğdaya dayalıkontrol grubunda diğer gruplara göre, canlı ağırlık kazancı, yem, enerji ve proteinden yararlanmaoranı istatistiksel olarak daha yüksek; ancak, toplam yem tüketimi, enerji alımı ve protein tüketimiserbest seçmeli yemlenen 5. grupta istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (P0.05). Serbest seçmeli yemlenen 3.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to determine whether dietary starch source could affectchoice feeding and growth performance and also digestive system of broiler chicks. A day old 80broiler chicks were divided into 5 treatment groups with similar live weight (38.1 g), containing 16birds each. During the first ten days, broilers were given Standard starter diets (25% CP, 3202 kcal/kgME). Treatment diets were prepared using wheat or corn, besides protein concentrates for wheat orcorn. Feeds of single-fed control groups (groups 1 and 2) for wheat and corn were prepared by mixing50% wheat or corn and 50% protein concentrates for wheat or corn. Choice fed groups, betweencereals and protein concentrates were trained between cereals and protein concentrates from day 11 to14 to accustom between physiological effects and physical properties of the foods given alternatelyevery other day. Then they were given a free choice between wheat and protein concentrate for wheat(group 3), corn and protein concentrate for corn (group 4), corn, wheat, protein concentrates for cornand wheat (group 5) from day 15 to 42.The results showed that birds increased cereal consumption according to the age, and theincrease was found to be higher with wheat than corn.