Schreier ve Nielsen sınıfları
Schreier and Nielsen varieties
- Tez No: 183663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİSCHREIER VE NIELSEN SINIFLARISaycan SOYERÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜMATEMATİK ANABİLİM DALIDanışman : Yrd.Doç.Dr. Ela AYDINYılı : 2006 , Sayfa : 36Jüri : Prof.Dr. Naime EKİCİYrd.Doç.Dr. Ela AYDINYrd.Doç.Dr. Ersin KIRALSerbest cebirlerin her alt cebirinin de yine serbest olduğu cebirsel sistemlerinbir Ï - sınıfına `` Schreier sınıfı '' denir. Eğer g1 ,..., g n bir F serbest cebirinin G altcebirini üretiyorsa bu alt cebirin serbest üreteç kümesini bulmak için etkin bir yolvardır.Bir Ï - sınıfında serbest Ï - cebirlerin sonlu üretilmiş homojen altcebirlerinin de serbest Ï - cebirler olduğu gösterilerek serbest Ï - cebirlerin tüm altcebirlerinin de serbest olduğu elde edilmiştir.Sonuç olarak sonsuz bir cisim üzerindelineer cebirlerin bir sınıfının Schreier olması için gerek ve yeter koşulun onunNielsen sınıfı olmasıdır önermesi incelenmiştir.Anahtar Kelimeler : Schreier sınıfı, Nielsen sınıfı, Serbest Lie cebirleri, homojenalt cebirler.I
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISSCHREIER AND NIELSEN VARIETIESSaycan SOYERDEPARTMENT OF MATHEMATICSINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Asist. Prof.Dr. Ela AYDINYears : 2006 , Pages : 36Jury : Prof.Dr. Naime EKİCİYrd.Doç.Dr. Ela AYDINYrd.Doç.Dr. Ersin KIRALA variety Ï of algebraic systems in which the subalgebras of free algebrasare again free is called a Schreier variety. If g1 ,..., g n generate a subalgebra G of thefree Ï - algebra F , then there is an effective procedure for obtaining a free set ofgenerators for G.It is proved that every finitely generated homogeneous subalgebras of free Ï -algebras are free Ï - algebras.Consequently it is obtained that every subalgebras offree Ï - algebras are again free. We?ve investigated that a variety of linear algebrasover an infinite field is a Schreier variety if and only if it is a Nielsen variety.Key Words : Schreier variety, Nielsen variety, free Lie algebras, homogeneoussubalgebras.II