Mersin-Tarsus Oluk Koyak Köyü Topak Ardıç mevkisinde 1997 yılından beri korunmuş ağaçlandırma sahasındaki otsu vejetasyonun özellikleri üzerine bir araştırma
Research on hay yield and botanical composition of an afforestation area protected since 1997 in Topak Ardıç locality of Oluk Koyak Village, Tarsus-Mersin
- Tez No: 183668
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY TÜKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİMERSİN-TARSUS OLUK KOYAK KÖYÜ TOPAK ARDIÇMEVKİSİNDE 1997 YILINDAN BERİ KORUNMUŞAĞAÇLANDIRMA SAHASINDAKİ OTSU VEJETASYONUNÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMAAbdul Haluk TÜRKERÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALIDanışman : Prof. Dr. Tuncay TÜKELYıl : 2006, Sayfa : 78Jüri : Prof. Dr. Tuncay TÜKELProf. Dr. Rüştü HATİPOĞLUYrd. Doç. Dr. Necattin TÜRKMENBu çalışma, Mersin ili Tarsus ilçesi Olukkoyak köyü sınırları içerisindeki Topakardıçmevkisinde bulunan, 1997 yılından beri otlatmadan korunan mera vasfındaki erozyon kontrolü veağaçlandırma sahasındaki üç farklı yöneyin botanik kompozisyon ve verim bakımındankarşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonuçları; araştırma sahasının %47.72'sinin bitkiyle kaplı olduğunu, kaplamaalanına göre botanik kompozisyonun %44.37'sini buğdaygil, %9.29'unu baklagil ve %46.34'ünüdiğer familya bitkilerinin oluşturduğunu, botanik kompozisyon içerisinde buğdaygillerin en fazlaKuzey yöneyinde (%58.50), baklagillerin en fazla Kuzeydoğu yöneyinde (%32.36) ve diğergillerin iseen fazla Güneybatı yöneyinde (%50.74) bulunduğunu göstermiştir. İncelenen alanda 25 familyaya ait63 cins ve 83 bitki türü tespit edilmiştir.Sahada en yaygın türlerin sırasıyla Bromus tomentellus (%80.0), Galium album (%35.69),Asphodeline isthmocarpa (%20.97), Teucrium chamaedrys (%12.08), Onobrychis sp. (%11.11) veDaphne oleoides (%9.31) türleri olduğu tespit edilmiştir.Kuru ot veriminin, yöneylere bağlı olarak 53.67 kg/da ve 112.0 kg/da arasında değiştiği veyöneylerin kuru ot verimi açısından istatistiksel olarak önemli bir farklılık göstermediği tespitedilmiştir. Sahanın otlatma kapasitesi 9 BBHB olarak hesaplanmıştır.Ağırlığa göre botanik kompozisyonun %49.11'ini buğdaygil, %5.11'ini baklagil ve%45.77'sini diğer familya bitkilerinin oluşturduğu, ağırlığa göre botanik kompozisyon oranıiçerisinde Güneybatı ve Kuzey yöneyinde buğdaygillerin oranlarının (%52.0 ve %54.67), Kuzeydoğuyöneyinde ise diğer familya bitkilerinin (49.67) oranlarının yüksek olduğu tespit edilmiştir.Kuru ot ham protein oranının, yöneylere bağlı olarak %10.26 ila %12.85 arasında değiştiği veistatistiksel olarak birbirlerinden 0.05 (%95) olasılık sınırlarında önemli derecede farklılık gösterdiğitespit edilmiştir.Ham protein veriminin, yöneylere bağlı olarak 5.56 kg/da ve 14.30 kg/da arasında değiştiğive incelenen yöneylerin ham protein verimleri açısından istatistiksel olarak birbirlerinden farklılıkgöstermediği tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Mera, Yöney, Bitkiyle Kaplı Alan, Botanik Kompozisyon, Kuru Ot VerimiI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMScRESEARCH ON HAY YIELD AND BOTANICALCOMPOSITION OF AN AFFORESTATION AREAPROTECTED SINCE 1997 IN TOPAK ARDIÇ LOCALITYOF OLUK KOYAK VILLAGE, TARSUS-MERSİNAbdul Haluk TÜRKERDEPARTMENT OF FIELD CROPSINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof. Dr. Tuncay TÜKELYear : 2006, Pages : 78Jury : Prof. Dr. Tuncay TÜKELProf. Dr. Rüştü HATİPOĞLUAssist. Prof. Dr. Necattin TÜRKMENThe study was carried out with the aim of comparing different aspects of a range landvegetation on an afforestation area protected from grazing since 1997 in Topakardıç locality ofOlukkoyak village, Tarsus-Mersin, for hay yield and quality as well as botanical composition.Results of the study showed that mean plant basal cover percentage of the range vegetationwas 47.72 %. Percentages of grasses, legumes and other family plants in the total plant cover were44.37 %, 9.29 % and 46.34 %, respectively. Percentages of grasses, legumes and other family plantswere highest respectively on North (58.50 %), North-East (32.36 %) and South-West (50.74 %)aspects according to others. A total of 83 species from 63 genus belonging to 25 families weredetermined in the vegetation.The most frequent plants encountered in the range vegetation were respectively Bromustomentellus (80.0 %), Galium album (35.69 %), Asphodeline isthmocarpa (20.97 %), Teucriumchamaedrys (12.08 %), Onobrychis sp. (11.11 %) ve Daphne oleoides (9.31%).The hay yield wasn?t statistically different in spite of varying from 53.67 kg/da to 112.0kg/da depending on the aspects. Grazing capacity of the range was calculated as 9 BBHB.Percent contribution of grasses, legumes and other family plants in the hay yield were 49.11%, 5.11 % and 45.77 % respectively. In North and South-West aspects were highest percentages ofgrasses (54.67 % and 52.0 % respectively) while in North-East aspect was highest percentage of otherfamily plants (49.67 %) according to hay yields.Crude protein ratio of hay varying from 10.26 % to 12.85 % depending on the aspects wasstatistically different (Pâ¤0.05).Crude protein yields wasn?t statistically different in spite of varying from 5.56 kg/da to 14.30kg/da depending on the aspects.Key Words : Range, Aspect, Plant Cover, Botanical Composition, Hay YieldII