Mersin-Tarsus-Çamlıyayla arasında marnlı anakaya üzerinde gelişen maki vejetasyonunun sinekolojik yönden araştırılması
A Research of the maquis formation on the marly mother rock surrounding area of Mersin-Tarsus and Çamlıyayla from the synecological aspect
- Tez No: 95681
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Doktora Tezi MERSİN-TARSUS-ÇAMLIYAYLA ARASINDA MARNLI ANAKAYA ÜZERİNDEKİ MAKİ VEJETASYONUNUN BİTKİ EKOLOJİSİ VE BİTKİ SOSYOLOJİSİ YÖNÜNDEN ARAŞTDULMASI Fatma KURT Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN Araştırma Akdeniz Bölgesinin doğu kesiminde Mersin ili sınırlan içersinde Tarsus-Çamhyayla arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır. Bitki coğrafyası bakımından Akdeniz Floristik Bölgesinin Doğu Akdeniz sektöründe yer alan araştırma bölgesi az yağışlı ılıman Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet (1932) metoduna göre araştırılmış ve alandan 7 bitki birliği ve 2 alt birlik tanımlanmıştır. Tanımlanan birliklerden Pinus nigra subsp. pallasiana ve Abies cilicica subsp. cilicica hariç diğerleri bilim dünyası için yenidir. Birlikler ve bağlı oldukları üst birimler aşağıdaki gibidir. Sınıf: Ouereetea pubescent is Oberd. 1948 Ordo:Querco pseudocerridis-Cedretalia libani Barbero, Loisel, Que^el, 1974. Alyans: Abieto cilicieae-Cedrion libani Quezel, Barbero et Akman, 1978. Birlik: Chamaecytiso pygmaei-Pinetum pallasianae Akman et ali. (1979)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis A RESEARCH OF THE MAQUIS FORMATION ON THE MARLY MOTHER ROCK SURROUNDING AREA OF MERSİN-TARSUS AND ÇAMLIYAYLA FROM THE PHYTOECOLOGICAL AND PHYTOSOCIOLOGICAL ASPECT Fatma KURT Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Yıldırım AKMAN The study area is located in the east part of Mediterranean region. From the Phytogeographic point of view, it is within the eastern district of Mediterranean Floristic Region. The study area is under the influences of Mediterranean climate with less rainy temperate type. The vegetation of the area was analyzed according to the Braun- Blanquet approach and classified into 7 associations and two subassociations. All the associations and subassociations, except for two, are new for science. Associations and their higher units are as follows, Class: Ouercetea pnbescentis Oberd. 1948 Order; Ouerco pseudocerridis-Cedretalia libani Barbero, Loisel, Quezel, 1974. iii