User centered diesign criteria in automobile design with a case study of automobile dashboard design
Otomobil tasarımında kullanıcı odaklı tasarım kriterleri, örnek çalışma otomobil kontrol paneli
- Tez No: 183675
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAVUZ SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Güzel Sanatlar, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Fine Arts, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çağımızda teknolojideki önüne geçilmez gelişim ve büyük değişimlersonucunda, toplumumuzun ekonomik ve sosyo kültürel değerlerinde de değişikliklermeydana gelmiştir. Bu değişimler sonucunda, yeniliklerle beraber, müşterilerin istekve beklentileri de tekrardan şekillenmeye başlamıştır. Firmalar ise değişime vemüşterilerin beklentilerine cevap verebilmek için yeniliğe ve gilişime can atar halegelmişlerdir. Bunu başarmak için de ilk olarak kullanıcıya konsantre olmuşlar veürünlerini tasarlarken ergonomiyi, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve fonsiyonelliği gözönünde bulundurmaya başlamışlardır.Otomotiv endüstrileri, en çok gelişen ve değişen endüstrilerden biri durumunagelmiştir. Son zamanlarda ise en önemli değişiklikler özellikle otomobilin içindegözlenmeye başlanmıştır. Bu çalışmada otomobilin yeni nesil iç tasarımı üzerinetartışılmıştır. Sürücünün çevresinde asıl incelenen nokta, sürücü koltuğu direksiyonve kontrol panelinin yerleşimi arasındaki ilişkidir. Bunlar sürücünün devinim veiletişim içinde olduğu sabitlerdir; ve sürücünün araç içerisindeki duruşunubelirlemektedirler.Sonuç olarak bu çalışmanın asıl amacı kullanıcı odaklı tasarım kriterlerinin,tasarım aşamasındaki rolü ile ergonomi ve insan faktörünün otomobil kontrol panelitasarımındaki önemini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Our era provides us enormous changes and unforeseen advancements intechnology, which lead to specific changes in economic and socio-cultural values. As aresult of this shift, consumer?s need and expectations have changed into a search fornew experiences. Companies, in search of satisfying the new expectations of this era?sconsumer, aspire to be innovative. To achieve this, they are concentrate on the user asthe main source of innovation and design their products taking into considerationergonomic, user needs and functionality.Automotive Industries is the one of the most developed and changedindustries. Nowadays, especially interior of the automobile has changed withsignificant development. This paper describes and discusses the approach,development aspects, and evoluation phases of a new generation interior design ofautomobile. The primary interest in the driver?s environment is the relationshipbetween the driver?s seat, steering wheel and dashboard location. These are theworkstation components that the driver required to stay in constand contact with,and the location of these control dictates the driver?s posture.Consequently, this study mainly aims to explore the role of user-centereddesign criterias for design phase and the role of ergonomic and human factors forautomobile dashboard design.