Germany and the Bosnian War: An analytical survey on the formulation of the German foreign policy from the Yugoslav dissolution to the Dayton accords, 1991-1995
Almanya ve Bosna Savaşı: Alman dış politikasının Yugoslavya'nın dağılmasından Dayton akidlerine, 1991-1995 yılları arasındaki yönlendirilmesi
  1. Tez No: 64930
  2. Yazar: SEVGİ KURU AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Almanya'nın birleşmesi ve Yugoslavya'nın dağılması Soğuk Savaş sonrasının ilk yıllarında, Avrupa'nın süregelmiş istikrarım sarsan en belirgin olaylar olmuştur. Komünist Blok'un 1980lerin sonlarına doğru çökmesi, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana dingin bir seyir arz eden Avrupa parametrelerini tümüyle sarsmıştır. Almanya'nın bölünmesi II. Dünya Savaşı'ndan sonra, İttifak Devletleri tarafından Avrupa'nın güç dengesi için elzem görülmüş bir olgu idi ve II. Dünya Savaşı sonrası kurulan düzenin ortadan kalkması, doğal olarak Almanya'nın birleşmesini beraberinde getirdi. Birleşik Almanya'nın ekonomik ve siyasi potansiyeli ile AT/ AB içindeki dengeleri etkilemesi kaçınılmazdı. Hatta böylesi bir Almanya'nın AT içindeki muvazeneyi kendi lehine değiştireceği endişesini taşıyan Avrupa ülkeleri, 1990ların başından itibaren Almanya'yı dizginleme çabası içine düştüler. Tam bu sırada gelişmiş Avrupa'nın güney eteğinde, Yugoslavya'da savaş patlak verdi ve AT ülkelerinin kendi içindeki çekişmeleri ve yeni parametrelerin oturtulması için bir sınama alanı oluşturdu. 1990larla başlayan yeni dönemde AB, uluslararası ilişkilerde siyasi olarak daha aktif bir rol alma çabası içindeydi. Bu, ABD'nin Avrupa' daki etkisini en aza indirgemek demekti. AB Yugoslavya'daki savaşı bu amaca yönelik bir ilk olarak değerlendirdi ve ABD'yi uzun bir müddet dışarıda tutarak kendi kıtasındaki bu sorunu kendi başına çözmeye çalıştı. Fakat zaman geçtikçe savaş çözümsüz bir hal aldı ve Avrupalılar henüz Amerika'yı dışarıda tutarak siyasi yaptırımlar üretemediklerini fark etmek zorunda kaldılar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The German unification and the collapse of Yugoslavia were major challenges to European stability in the first years of the post-Cold War era. The fall of the Communist bloc towards the end of the 1980s turned upside down all the parameters in Europe which used to remain serene since the end of the Second World War. The German unification was almost a natural consequence of the fall of Communism, since the division of the German state came into being after the Second World War, within the Allied powers' aim to restructure the European balance of power. The unified Germany was regarded by its partners as a challenge to European politics, which might overrule the EC/EU, and which therefore needed to be contained in one way or the other. As the EC was busy with adapting to the changes brought about by the German unification, the Yugoslav war broke out and became a trial case in determining the new parameters of European, as well as German foreign policy aims. The EU, in the new era. aimed to stand up in the international arena as a political actor on its own. This included the minimization of American influence on European politics. The US also expected the Europeans to solve their problems on their own. To this end. Yugoslavia again was the trial case, where the US held back for a long time and waited for the EU to take the initiative. However, time proved that the EU member states were so busy with trying to curtail each other's influence that in the end they became unable to produce any policy and urgently required the US initiative for solution. IV