Wireless network security
Telsiz ağ güvenliği
- Tez No: 183703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZTelsiz Ağ GüvenliğiKahraman, AliWLAN, en ünlü telsiz ağ teknolojisidir. Son yıllarda büyük hızla artarakyaygınlaşmakta ve günlük iş hayatımızda önemli rol oynamaktadır.Telsiz haberleşme kullanıcılarına esneklik, serbest dolşım, düşük montajmaliyeti ve yüksek verimlilik gibi çok sayıda fayda sağlamaktadır.Fakat telsiz ağların, gönderim ortamı olarak havayı kullanmasından vegüvenlik protokollarındaki yetersizliklerden dolayı bir çok güvenliksorunu mevcuttur. Bu sorunların bir kısmı telli ağlarda mevcut olansorunların aynısı olup fakat diğer kısmı sadece telsiz ağlara özgüdür.Bir ağın mimarı, gereken uygulama ihtiyaçlarını gidermek için ihtiyaçduyulan protokol ve birimleri tanımlar. Telli ağlarda olduğu gibi, OSImodelinin yedi katmanı, farklı güvenlik standartlarını temsil eder.Bu tezin esas amacı WLAN teknolojisinin güvenliği ve farklıkatmanlarda uygulanan güvenlik protokollerini ve bu protokollerin varsagüvenlik açıklarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWireless Network securityKahraman, AliWireless Local Area Network, the most famous Wireless technologieshave become increasingly popular in recent decade and has importantrole in our daily life and business. Wireless communications offer usersand organizations many benefits like flexibility and portability,increased productivity and lower installation cost. But because oftransmission media and weaknesses in wireless protocols there are manysecurity risks and threat. Some of these risks are like wired networkssome are exacerbated by wireless connectivity.The architecture of a network defines the protocols and componentsnecessary to satisfy application requirements. Like wired network theseven-layer Open System Interconnect (OSI) is the model forrepresenting the various standards and interoperability of a wirelessnetwork.The main goal of this thesis is to consider WLAN security and differenttype of WLAN security protocols produced for deploying in differentlayers and their weaknesses against security threats.