Respirometrik yöntemle değilik endüstriyel atıksuların birlikte arıtılabilirliğinin araştırılması
Treatability of different industrial wastewaters together and with respirometric methods
  1. Tez No: 183758
  2. Yazar: GONCA KAPLAN YONAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KESTİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
iÖZETBu çalışmada, değişik endüstrilerden alınan atıksuların standart metotllara görekarakterizasyonları yapılmış, evsel atıksularla ve birlikte arıtılabilirliklerininaraştırılması için aktif çamurla respirometrik toksisite deneylerine tabi tutulmuştur.Deneysel çalışmalarda tekstil, gıda, otomotiv, deri, organize sanayi bölgesi vepeynir altı suyu olmak üzere altı farklı sektörden toplanan atıksular kullanılmıştır.Deneyler TS 10868 EN ISO 8192/ Şubat 1999 standart metodu referans alınarakyapılmıştır. Çalışmada kullanılan aktif çamur (MLSS= 1500 mg/L) ise evsel atıksuarıtma tesisi havalandırma tankından alınmıştır.İlk olarak ham atıksularla respirometrik toksisite deneyleri yürütülmüştür. Budeneyler standarta göre 30 dakikalık ve 180 dakiklaık testler şeklindegerçekleştirilmiştir. Bu deneyler sonucunda aktif çamur üzerinde toksisite oluşturduğudüşünülen atıksulara fizikokimyasal arıtma uygulandıktan sonra aynı deneylertekrarlanmıştır.Yapılan deneylerde tekstil, otomotiv, deri, OSB ve PAS'ın ham halleriyleyapılan respirometrik toksisite deneyleri sonucunda, bu atıksuların aktif çamurmikroorganizmaları üzerinde toksik etki yarattığı görülmüştür. Gıda endüstrisiatıksularının ham haliyle yapılan deneylerde ise bu atıksuyun evsel atıksularla direktolarak arıtılabileceği belirlenmiştir.Tekstil, deri, otomotiv, OSB ve PAS'a kimyasal arıtma uygulandıktan sonrarespirometrik ölçümler tekrarlanmıştır. Sonuçta tekstil, otomotiv ve OSB atıksularınınkimyasal arıtma uygulandıktan sonra evsel atıksularla arıtılabileceği sonucunavarılmıştır. Ancak deri ve PAS atıksularına kimyasal arıtma uygulandıktan sonra bileaktif çamur üzerindeki toksik etkilerinin devam ettiği tespit edilmiştir. Bu atıksularınkimyasal arıtma uygulandıktan sonra ancak belirli seyrelme oranları sağlandıktan sonraevsel atıksularla arıtılabileceği kanaatine varılmıştır.ANAHTAR KELİMELERRespirometrik Toksisite Deneyi, Endüstriyel Atıksu, Evsel Atıksu, AktifÇamur, ISO 8192, Arıtılabilirlik Çalışmaları, Toksisite.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this sudy, industrial wastewater samples were collected, analyzed according toStandard Methods and toxicity of these industrial wastewater on activated sludge weredetermined for the evaluation of treatment together with domestic wastewater.Textile, food processing, automotive, tannery, organized industrial estate and cheesewhey wastewater were used in experimental studies. Experiments have been carried outaccording to TS 10868 EN ISO 8192/ February 1999 referance method. Activated sludge used(MLSS = 1500 mg/L) used in all tests was withdrawn directly from the aerotion tank ofdomestic wastewater treatment plant.Primarily, respirometric toxicity of raw wastewater was determined. According to thestandart, 30 min and 180 min tests were performed. Following to these studies, pretreatmentwere applied on toxic wastewater samples. Pretreated samples were tested according tostandard.Textile, automotive, tannery, OID and cheese whey wastewater samples were showntoxic effect on activated sludge biomass. Raw food processing industry wastewater has notbeen shown any toxicity on activated sludge biomass.Tests were repeated pn pretreated textile, automotive, OID and cheese wheywastewater samples. Consequently, pretreated textile, automotive and OID wastewaters canbe treated together with domestic wastewater. However, pretreated tannery and cheese wheywastewater were shown toxic effect on activated sludge biomass. These wastewater should bediluted before the treatment together with domestic wastewater.KEYWORDSRespirometric toxicity test, industrial wastewater, domestic wastewater, activatedsludge, ISO 8192, Treatability Studies, Toxicity.